Kardeş kıskançlığı yetişkinlikte de devam eder mi?

Bir çok ailede yaşanan sorundur kardeş kıskançlığı… Uzmanlar, kardeşe yönelik kıskançlığın doğal bir duygu olduğunu, ebeveyn tutumlarının da kıskançlığın artmasına neden olabildiğini belirtiyor.

 

Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, çocuklu döneminde yaşanan kardeş kıskançlığının devam edebildiğine işaret ederek, şunları söyledi:

Doğal bir duygu…

Kardeşe yönelik kıskançlık duygusu, çocuklarda anne babalarının sevgisini ve ilgisini paylaşma zorunluluğu ortaya çıktığında doğal olarak gelişen bir duygudur. Ancak bazen bu duygu, çocuklarda saldırganlık, öfke veya içe kapanma gibi pek çok farklı biçimde dışa yansıyabilir. Kıskançlık duygusuyla başa çıkmak için ebeveynler çocukların duygularını görmezden gelmemeli veya inkar edilmemelidir. Aksine duygularının dinlendiğini, fark edildiğini gören çocuk ”anlaşılıyorum” düşünceleriyle duygularını yavaşlatabilir ve tepkilerini düzenleyebilecek duruma gelebilir. Çocukların kardeşlerine yönelik olumsuz veya düşmanca duygularını yaratıcı bir şekilde ifade etmesine, dışa vurmasına olanak sağlanmalıdır. 

Çocuklu döneminde yaşanan kardeş kıskançlığı devam edebiliyor

Çocukluk döneminde yaşanan kardeş kıskançlığı yetişkinlik döneminde ortadan kalkabileceği gibi  devam edebilir de.  Özellikle bu duygu yetişkinlik evresinde arkadaşlık veya romantik ilişkilerde sıklıkla ortaya çıkmakta, sosyal ilişkilerde ise başkasına güven duyamama veya özgüven düşüklüğüne sebep olabilmektedir.

(Visited 13 times, 1 visits today)