Hava kirliliği demansı tetikliyor

Yapılan bir araştırmaya göre, hava kirliliği demansı tetikliyor. Çalışmaya göre, hava kirliliği türleri arasından beyin sağlığına en çok zarar verenler ”orman yangınları ve tarımsal ilaçlamalardan kaynaklanan” hava kirliliği.  

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hava kirliliği demansı tetikliyor.

”Orman yangınları ve tarımsal ilaçlamadan kaynaklanan hava kirliliği”’…

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tarafından hazırlanan Bilimsel Gündem bülteninde yer alan araştırmada, orman yangınları ve tarımsal ilaçlamanın yaşam boyu demans riskine etkisi değerlendirildi. Çalışmada, 1998 ile 2016 yılları arasındaki 50 yaş üstü 27 bin 857 kişinin bilişsel sağlığı, 10 yıldan biraz fazla bir süre boyunca takip edildi. Maruz kaldıkları hava kalitesi ele alındı.

Araştırmada, ”hava kalitesinin havadaki iki buçuk mikron veya daha küçük partikül madde miktarıyla ölçüldüğü, bu büyüklükte bir maddenin, beyni etkili bir şekilde koruyan kan-beyin bariyerini geçebildiği ve  hava kirliliğinde dolaşan küçük parçacıkların kolaylıkla vücuda girebildiği ve iltihaplanma yoluyla etkisini gösterdiği, ayrıca kan-beyin bariyerini geçerse beyni etkileyebileceği” de ifade edildi.
Araştırma sonucunda,  solunum yoluyla alınan bu küçük parçacıkların, demans başlangıcıyla güçlü şekilde ilişkili olduğu bulundu. Hava kirliliği türleri arasından beyin sağlığına en çok zarar verenlerin, orman yangınları ve tarımsal ilaçlamalardan kaynaklanan hava kirliliği olduğu gösterildi.

(Visited 7 times, 1 visits today)