Gözlere yönelik kök hücre tedavileriyle ilgili uyarı

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Merkez Yürütme Kurulunca, henüz deneysel aşamada olan gözlere yönelik kök hücre tedavileriyle ilgili uyarılarda bulunuldu.

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Merkez Yürütme Kurulunca, henüz deneysel aşamada olan gözlere yönelik kök hücre tedavileriyle ilgili uyarılarda bulunuldu.

Dermekten yapılan açıklamada, güncel tedavi yöntemlerinden yarar göremeyen ve kalıcı görme kaybına yani körlüğe neden olabilen çeşitli retina hastalıklarının varlığına işaret edilerek, tedavi edilemeyen retina hastalıklarının başında genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan ve sarı nokta hastalığı olarak bilinen ‘kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu’nun geldiği kaydedildi.

Ayrıca kalıtsal olarak görülen makula hastalıklarının da günümüzde etkin tedavisinin olamadığı ifade edilen açıklamada, en sık görülenlerin ise tavuk karası ya da gece körlüğü olarak bilinen retinitis pigmentoza ve Stargardt hastalığı olduğu, ayrıca Best hastalığı, Leber konjenital amarozisin de tedavisi olmayan kalıtsal retina hastalıklar arasında yer aldığı belirtildi.

Erken evre aşamasında 

Açıklamada, bu hastalıkların tedavisi için deneysel ve erken evre klinik çalışma aşamasında olan araştırmaların bulunduğu ve kök hücre tedavisinin, etkinliği araştırılan yeni yöntemlerden biri olduğu kaydedilerek, şöyle devam eildi:

Kök hücre tedavisi ile ilgili araştırmalarda yüz güldürücü sonuçlar alınmış olsa da çalışmalar henüz tamamlanmamıştır. Bu nedenle günümüzde retina hastalıklarında kök hücre tedavisi rutin klinik uygulamalar arasında değildir.

Uygulanan tedavilerin T.C. Sağlık Bakanlığı ve Etik Kurul onaylı olması gereklidir.  Şu ana kadar ülkemizde ve dünyada sağlık otoriteleri onaylı bazı öncü kök hücre araştırmaları vardır. Ancak Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan tedaviler, etkisiz hatta tehlikeli olabilir. Tıbbi literatürde onaysız kök hücre tedavileri ile görme yetisini büyük ölçüde kaybetmiş olgular yayınlanmıştır.”

(Visited 5 times, 1 visits today)