Cumartesi gecesi migrenine dikkat

Ülkemizde her 6-7 kişiden biri migren hastası. Özellikle soğuk havanın etkisiyle migren ataklarında artış yaşanıyor. Havanın dışında uyku bozukluğu da, migreni tetikleyen en önemli etkenlerden biri.  Uzmanlar, özellikle geç yatma ve kalkma sonrasında tetiklenebilen Cumartesi gecesi migrenine karşı uyarıyor. Hafta sonu da düzenli uykunun sürdürülmesi gerektiğini vurguluyor. 

Ülkemizde her 6-7 kişiden birisi migren hastası. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülüyor. Migren ağrısı, mevsimlere göre farklılık gösterebiliyor. Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisiyle migren ataklarında artış olduğuna işaret eden Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, şu uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Bunlar migreni tetikliyor  

Havanın yanı sıra stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni, parlak ışık, yoğun parfüm kokusu, aşırı egzersiz ve aşırı kafein alımı migreni tetikleyebiliyor. 

Migreni olumsuz yönde etkileyen bir diğer etmen de yiyecekler.  Özellikle çikolata, kabuklu kuruyemişler, baharatlar, deniz ürünleri, bazı gıdalara konulan aspartam gibi katkı maddeleri, peynir, salam, sucuk, sosis, hatta bazı hastalarda meyve ve sebzeler migreni tetikleyebiliyor.

Az uyku da çok uyku da tetikleyebilir 

Uyku bozukluğu da migreni tetikleyen en önemli etkenlerden biri.  Dolasıyla düzenli uyku, migrenli hastalarda çok önemli. Az uyku olduğu gibi fazla uyku da migreni tetikleyebiliyor. Bu nedenle her gün aynı uyku düzenini sürdürmek migrenli hastalar için önem taşıyor.

Uyku düzeni hafta sonları da korunmalı

Cumartesi gecesi migrenleri özellikle geç yatmanın ve geç kalkmanın sonrasında tetiklenebiliyor. Bu nedenle hafta sonları da mümkünse aynı uyku düzenini sürdürmek, migrenli hastalar için oldukça önemli.

Baş ağrısı günlüğü tutun  

Migren ataklarının ne zaman ve hangi hava koşullarında olduğunu incelemek için baş ağrısı günlüğü tutmak, atakları hafifletmek için önemli bir adım. Ayrıca,  her hastada migren ağrısını artıran yiyecek farklı olabilir. Önemli olan kişinin ağrısını tetikleyen nedeni kendisinin bulup, buna karşı önlem almasıdır.

Migren ağrısının özellikleri

Krizler, yani ataklar halinde gelir,

Ataklar 4-72 saat arasında sürebilir,

Genelde ağrı başın tek tarafındadır,

Ağrı zonklayıcı özelliktedir,

Orta veya şiddetlidir,

Bulantı ve/veya kusma olur,

Auralı tiplerinde ağrı başlangıcında görsel bulgular (kırık ışıklar, görme bozuklukları, bulanık görme gibi) olur,

Baş hareketleri ve günlük fiziksel aktiviteyle ağrı artar,

Işıktan ve sesten rahatsız olurlar.

(Visited 15 times, 1 visits today)