Gebeler koronavirüs için riskli grup mu?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak ilan edilen koronavirüs gebelerde daha mı riskli? Uzmanlara göre, mevcut verilere bakıldığında özellikle gebelerde belirgin bir risk artışı yok. Ancak yine de tedbirli olmak gerekir. Anne adayları nelere dikkat etmeli? 

Centrum Clinic Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, gebelerin koronavirüs için riskli grup olup olmadığı ve ne tür tedbirler alınması gerektiği konusunda şu bilgileri verdi.

 Gebeler riskli grup gibi durmuyor

Elimizdeki kısıtlı sayıdaki verilerle diyebiliriz ki, gebeler normal bireylerden özellikle kovid-19 için daha riskli bir grup gibi durmuyor. Bu durum vaka sayısındaki azlık nedeniyle de olabilir. Aynı şey çocuklar için de geçerli. Ancak gebelikte bağışıklık genel olarak baskılanacağı için özellikle mevsimsel grip (influenza a ve b) ve diğer birtakım infeksiyonlar için gebeler riskli bir grup.

Özellikle influenza virüsü çok tehlikeli. Normal bireylerde sorun daha az izlenirken, gebelerde ciddi zatürre ortaya çıkabiliyor. Korona için henüz böyle bir şey söyleyemeyiz. Mevcut verilere bakıldığında, özellikle gebelerde belirgin bir risk artışı yok. Ayrıca, enfeksiyona sahip anne adaylarının doğum sonrası bebeklerinde herhangi bir koronavirüse ait sağlık problemine rastlanılmış değil. 

Gebeler koronavirüs için ne gibi önlemler almalı?

Genel önlemler gebeler için de geçerli. Dikkatli beslenme, kişisel hijyene önem gösterme ve riskli ortamlardan kaçınmak şart. Özellikle hastane, kapalı ortamlar ve toplu taşıma araçlarında dikkat edilmeli, eller sık temizlenmeli, zorunlu olmadıkça bu ortamlarda bulunulmamalı, beslenmeye dikkat edilmeli, günlük en az 1,5 lt su içilmeli.

Hastalıktan korunmak için bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması gerekiyor. Gribal hastalığı olanlardan, ateşli ve öksürüklü kişilerden uzak durulmalı. Gebelerin kalabalık ortamlarda virüs koruyucu nitelikte maske takması, kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girmemesi ve gerekmedikçe özellikle uçakla yurtdışı yolculuk yapmaması gerekiyor. Bütün bunların yanında, gebelerin mevsimsel grip aşılarını yaptırıyor olması da, özellikle koruyucu bir etki yaratıyor ve önemli sağlık kuruluşları tarafından öneriliyor.

(Visited 14 times, 1 visits today)