Covid-19 hastası gebeler hangi belirtileri veriyor?

Covid-19 enfeksiyonu hem anne adayı, hem de bebeğin sağlığı açısından ailelerde endişeye neden oluyor.  Uzmanlar,  araştırmalara göre, ”Covid pozitif olarak doğuma gelen gebelerin yaklaşık yüzde 87,9’sinin hastalığı asemptomatik geçirdiğinin” belirlendiğini ifade ediyor. Bu nedenle gebelik takiplerinin aksatılmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Medical Park Çanakkale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Levent Özçer, Covid-19’un gebelerde ne tür belirtiler verdiğine ilişkin şunları söyledi:

”Yüzde 12.1 semptomatik”

Yapılan araştırmalar sonucunda, Covid pozitif olarak doğuma gelen gebelerin yaklaşık yüzde 87,9’sinin hastalığı asemptomatik (belirtisiz) geçirdiği belirlenirken, yüzde 12.1’inin semptomatik olabildiği gösterilmiştir.

Asemptomatiklerde belirtilerin şiddeti gebe olmayanlarla benzer”

Asemptomatik vakalardaki gebelerin semptomlarının şiddeti ise, gebe olmayanlarla benzer çıkmıştır. Gebelikte maternal bağışıklık sisteminin bir miktar baskılı olması, solunum mukozasında ödem, diyafram elevasyonu, oksijen tüketiminin fazla olması nedeniyle gebeler, solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır. Fakat elimizdeki güncel verilere bakıldığında, gebelerde Covid-19 enfeksiyonu normal popülasyonla karşılaştırıldığında, klinik seyir açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır.

Covid’li gebelerde ateş ve öksürük daha az 

Covid geçiren gebelerde, gebe olmayan Covid hastalarına göre daha az oranda ateş, öksürük ve nefes darlığı semptomları oluşmakta.

Gebelik takipleri aksatılmamalı

Koronavirüs salgını boyunca gebelik takibi hem anne, hem de çocuğun sağlığı açısından önem arz etmekte. Bu nedenle gerekli önlemler alınarak, kontroller aksatılmamalı.

(Visited 17 times, 1 visits today)