Tatilde kırmızı göz hastalığına karşı dikkatli olun

Havaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte görülme sıklığı artan huysuz hastalık konjonktivit, göz kapaklarını saran zar tabakasının iltihaplanmasına neden oluyor. Başkasının havlusunu ve makyaj malzemesini kullanmamalı, havuzda-denizde gözünüzü açmamalı ve hijyenik olmayan ortamdan uzak durmalısınız.

 

Batıgöz Sağlık Grubu Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emre Yılmaz, halk arasında kırmızı ya da pembe göz olarak da adlandırılan konjonktivitin, tedavisi olan bir hastalık olduğunu söyledi. Ve şu uyarılarda bulundu.

BELİRTİLERİ 

Gözlerde aşırı sulanma, batma, yanma, uzun süre devam eden kaşıntı ve çapaklanma, sabahları kirpiklerde yapışma ve kabuklanma ile ışığa aşırı hassasiyet ve bulanık görme gibi belirtilerle kendini gösteren konjonktivit, gözün en dış tabakasındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanması durumudur.

BULAŞICIDIR

Konjonktivitin başlıca iki farklı sebebi bulunmakta. Alerjik konjonktivit, daha çok bahar aylarında ortaya çıksa da yılın her mevsimi görülebilir. Genelde gözde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ön plandadır ve sebebi çoğunlukla polen, havuz kloru ve deterjan gibi alerjenlerdir. Bir diğeri ise, enfektif konjonktivittir. Bu çeşidine bakteri ve virüsler sebep olur. Çoğunlukla daha şiddetli bulgular görülür. Gözde kızarıklık ve sulanma dışında göz kapaklarında şişlik ve çapaklanma ön plandadır ve en kötüsü de bulaşıcıdır.

HAVUZDA DİKKATLİ OLUN 

Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar havuza gitmeye başlayacak.  Temiz olmayan havuzda yüzme gözlerin enfeksiyon kapma olasılığını artırmakta.  Havuzun yeterli hijyenik koşullarda olmaması ya da fazla klor kullanılması, gözde hassasiyet ve konjonktivit gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. O nedenle havuz ve deniz içerisinde gözlerinizi açmayın. 

HASTA OLMAMAK İÇİN BUNLARI DA YAPMAYIN 

Hastalıktan korunmak için  aynı  havlu ve makyaj malzemelerini ya da kişisel eşyaları paylaşmamak, lens kullanılıyorsa hijyenine dikkat etmek ve kullan-at olanlarını tercih etmek,  sigara dumanının olduğu ortamlardan, tozlu ve hijyenik olmayan yerlerden uzak durmak, bunları yapamıyorsak sonrasında elimizi yüzümüzü hemen bol su ile yıkamak gerekiyor. Hastalığın görüldüğü bireyler, diğer bireylerle temastan kaçınmalı.  Alerjik sebeplerden ötürü konjonktivitiniz varsa bu alerjenlerden olabildiğince uzak durmalısınız. 

TÜRÜNE GÖRE TEDAVİSİ DEĞİŞİR

Yapılacak muayeneyle  öncelikle konjonktivitin çeşidinin saptanması,  sonrasında uygun prosedürlerin tedavide kullanılması gerekir. Konjonktivit kendiliğinden iyileşebileceği gibi, iyileşme süresinin uzamaması ve doğru yolun izlenerek başka rahatsızlıklara da yol açmaması için doktor kontrolünde ilerlenmesi gerekir.  Alerjik konjonktivitlerde antihistaminik, steroid veya suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bakteriyel konjonktivitlerde ise antibiyotikli damla ve pomatlar kullanılır. Fakat viral konjonktivitlerde bilinen bir damla tedavisi yoktur, gözü rahatlatmaya yönelik tedaviler uygulanır.

(Visited 44 times, 1 visits today)