Kovid-19 döneminde en çok D ve C vitamini kullanıldı

Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin Kovid-19 dönemi beslenme ve gıda takviyesi araştırması, pandemi sürecinde en çok D ve C vitamini kullanıldığını ortaya koydu. Sosyal medyada diyetisyen ya da beslenme uzmanı takip edenlerin, sağlıklı beslenme ve spor aplikasyonlarını kullananların sayısında da artış yaşandığı görüldü.

Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin, Kovid-19 döneminde tüketicilerin gıda takviyesi kullanımı ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimi tespit amacıyla yürüttüğü araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 12 ilde yapılan çalışmaya göre; 2020 yılının son üç ayında gıda takviyesi kullananların oranı yüzde 60’a yükseldi. Katılımcılar en çok D ve C vitaminine ilgi gösterirken; sosyal medyada diyetisyen ya da beslenme uzmanı takip edenlerin, sağlıklı beslenme ve spor aplikasyonlarını kullananların sayısında artış yaşandı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon ve Edirne’de online anket yöntemiyle 608 kişi arasında yapılan çalışmaya göre, her 10 kişiden 4’ü Kovid-19 kaynaklı bağışıklığını artırmak için gıda takviyesi kullandığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 40’ı son 3 ayda daha sık gıda takviyesi kullandığını söylerken; en çok ilgiyi D ve C vitaminleri gördü. En yüksek gıda takviyesi kullanım oranı da 25-34 yaş aralığında gerçekleşti.

Araştırmanın sonuçları özetle şöyle:

En önemli motivasyon bağışıklık sistemini güçlendirmek

  • Gıda takviyesi kullanımındaki en önemli motivasyon bağışıklık sistemini güçlendirmek (yüzde 82) olurken; her 10 kişiden 4’ü Covid-19’dan korunmak için gıda takviyesi kullandığını belirtti. 
  • Katılımcıların yüzde 14’ü düzenli olarak yıllardır gıda takviyesi kullandığını belirtirken;  gıda takviyesi kullanımına yeni başlamış (1 yıl ve daha kısa süre) olan her 10 kişiden 6’sı, 2021 yılında da gıda takviyesi almaya devam edeceğini belirtti. Her 10 kişiden 4’ü ise gıda takviyesi kullanım sıklığının arttığını belirtti.
  • 2020’nin son 3 ayında gıda takviyesi kullanan her 10 kişiden 9’u vitamin aldı. D, C ve multivitaminler, en fazla tüketilen gıda takviyeleri oldu. Vitaminleri, minarel ve fonksiyonel gıdalar takip etti.

Meyve ve kuruyemiş ile ara öğün yapıyoruz

  • Sosyal medyada diyetisyen ya da beslenme uzmanı takip edenlerin sayısı arttı. Nisan ve mayıs aylarında yapılan çalışmalarda yüzde 31 ve yüzde 29 seviyesindeki bu oranlar, yüzde 40’a çıktı. Aynı şekilde diyetisyene gittiğini söyleyenlerin oranı da yüzde 9’dan yüzde 11’e yükseldi. Bu konulara paralel olarak sağlıklı beslenme ve spor yapma uygulamalarındaki kullanımlar da arttı. Her 10 katılımcıdan 5’i beslenme veya spor ile ilgili bir aplikasyon kullandığını belirtti.
  • Her 10 katılımcıdan 6’sı genel olarak sağlıklı beslendiğini düşündüğünü söyledi. Sağlıklı beslendiğini düşünenlerin oranı yaş ortalamasına paralel olarak artış gösterdi. Katılımcıların yüzde 46’sı üç ana öğün, yüzde 52’si iki ana öğün beslendiğini belirtti. Üç ana öğün beslenme oranı, 55 yaş üstü katılımcılarda yüzde 56 ile diğer yaş gruplarına kıyasla yüksek oldu. Katılımcıların yüzde 67’si ara öğün yaptığını belirtirken; ara öğünde genellikle meyve (yüzde 74) ve kuruyemiş (yüzde 68) tüketildiği görüldü.

Gıda takviyelerinin ilaç olduğu sanılıyor

  • Her 10 kişiden 3’ü gıda takviyelerinin ilaç olduğunu, 3’ü de bir gıda olduğunu belirtti.
  • Gıda takviyesi kullanımında yüzde 61 ile doktorlar en büyük referans kaynağı olmaya devam ederken; eczacılar (yüzde 45), sosyal medya (yüzde 21) ve reklamların (yüzde 16) da referans kaynağı olarak görülmeye başlandığı anlaşıldı.
  • Son 1 ay içinde ”Gıda takviyelerine olan güvenim arttı” diyenlerin oranı  yüzde 34 oldu.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği Başkanı Samet Serttaş, Covid-19 pandemisiyle birlikte gıda takviyelerine olan ilginin arttığını belirtti.

(Visited 13 times, 1 visits today)