Son dönemin gözdesi D vitamininin fazlası vücuda zarar veriyor

Yeni tip koronavirüse (Kovid -19) karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği yönünde olumlu etkileri olduğu bilinen ve son dönemin gözdesi haline gelen D vitamininin bilinçsiz kullanımı birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor.

Sağlığımız için büyük önem taşıyan bu vitaminin fazlası ise kandaki kalsiyum ve fosfor miktarında artışa neden olabiliyor.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, “Kanda yükselen kalsiyum vücudumuzda farklı organ ve dokularda birikerek birçok sağlık sorununa neden olur. Özellikle kas, sinir, sindirim sistemi, kalp ve böbrekler bu durumdan fazlasıyla etkilenir” dedi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid -19) salgını bağışıklık sistemini korumak adına vitaminlere gösterilen ilgiyi her geçen gün artırıyor. Son dönemde dünyanın farklı noktalarında yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri, D vitaminini öne çıkardı. Yapılan bir çalışma, yeterli D vitamini seviyesine sahip ve Kovid-19 hastalarının ölüm riskinin azaldığını gösterdi. Ancak son dönemin gözdesi haline gelen D vitamininin bilinçsiz kullanımı birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor.

Kas ve kemikler için D vitamini büyük önem taşıyor

Güneşten ve besinlerden alınan D vitamini takviyelerine pandemi döneminde ilginin arttığına dikkat çeken Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, şunları dile getirdi:

“ Evet vitaminler vücudumuzun genel sağlığı ve zinde kalmamız açışından önem arz ediyor. Özellikle son zamanlarda D vitamine ilgi artmış durumda. Fakat kullanımda kontrollü olmak büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir kişinin vücudundaki kalsiyum, vücudun güçlü kemikleri ve kasların hareket etmesine yardımcı olmak ve sinirlerin vücut parçaları ile beyin arasında bilgi taşımasını sağlamak gibi diğer hayati işlevleri sürdürmesi için emilir. Kalsiyumun bağırsaktan emilmesi ve düzgün çalışması için D vitamini çok önemli bir rol oynar Yüksek miktarlarda alınan D vitamini ise kişide kas güçsüzlüğü, halsizlik, iştahsızlık, kabızlık, bulantı, kusma, yüksek tansiyon, depresyon, böbrek taşı, çarpıntı gibi şikayetler oluşturabilir. 

Kanda yükselen kalsiyum vücudumuzda farklı organ ve dokularda birikerek birçok sağlık sorununa neden olur. Özellikle kas, sinir, sindirim sistemi, kalp ve böbrekler bu durumdan fazlasıyla etkilenir.” 

Günlük D vitamini takviyesi ne kadar olmalıdır?

Dr. Esra Mustafa, eklem kıkırdağında biriken kalsiyumun kireçlenmeye de neden olabildiğini belirterek, şöyle devam etti:

”Ayrıca vitamin eksikliği bebeklerde ve çocuklarda ise büyümenin gecikmesine, kas güçsüzlüğüne ve iskelet sorularına neden olan raşitizmlere yol açabilir. O yüzden bu dengeyi uzman kontrolünde ayarlamamız gerekiyor. D vitamini alımı, 1-10 yaş arası çocuklar günde 50 mikrogramdan, yetişkinlerde ise günde 100 mikrogramdan fazla olmamalıdır.

(Visited 12 times, 1 visits today)