Kontakt lens kullananlara koronavirüs uyarısı

Gözler, koronavirüsün üç bulaşma yerinden biri. Bu nedenle Türk Oftalmoloji Derneği, göz hijyenine daha fazla dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Özellikle de kontakt lens kullananların daha özenli davranması gerektiği vurgulanıyor.

Türk Oftalmoloji Derneği’nce (TOD), koronavirüsün 3 bulaşma yerinden biri olan gözlerde, hijyene daha fazla özen gösterilmesi çağrısı yapıldı. Kontakt lens kullanıcıları özellikle uyarıldı.

Gözleri korumak için ne yapılmalı?

Türk Oftalmoloji Derneği Okuler Enfeksiyonlar Birim Başkanı Prof.Dr.Erdal Yüzbaşıoğlu, göz hijyenine ilişkin şu uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

 Koronavirüs kişiye ağız, burun ve gözlerden olmak üzere 3 yerden bulaşıyor.  Gözlerin, en önemli üç bulaşma yolundan biri olduğunu asla unutmayalım. Ellerimizin ağız, burun ve gözle olan temasını mümkün olduğunca keselim.
Ellerimizin temiz olduğundan emin olunmadan asla ağız, burun ve gözlerimize dokunmayalım.
Sık ve doğru şekilde, sabunla ve en az 20 saniye, parmak uçları, araları ve tırnak aralarını temizleyerek ellerimizi yıkayalım.
Başkalarıyla iletişim halindeyken ‘sosyal mesafe’ denen bir metrelik mesafeyi koruyalım.
Ağzımızda maske olması halinde dahi gözden bulaşmayı önlemek adına özenli davranalım.
Kalabalık yerlerden uzak duralım.

Kontakt lens kullanıcıları daha özenli olmalı

Özellikle kontakt lens kullanıcıları gözle daha yoğun temas içinde bulunmakta. Bu nedenle her zamankinden daha yüksek özenle hijyen kurallarına uymalıdırlar. Virüsün yüzeylerde yaşayabildiği dikkate alınarak, lens takarken eller yıkanıp kuruladıktan sonra hiçbir yere dokunmamalı, ıslak elle lense temas edilmemeli. Lens solüsyonları vaktinde değiştirilmeli. Başkasının lensi deneme amacıyla da olsa takılmamalı.

(Visited 44 times, 1 visits today)