Kist ve miyomlar, gebeliğe engel değil

Günümüzde pek çok kadının karşılaştığı kist ve miyomlar, çoğu zaman zararsız olmakla birlikte, bazı durumlarda gebe kalmayı  zorlaştırabiliyor. Ancak düzenli takip, güvenli ve doğru tedaviyle anne olmak mümkün.

Centrum Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu,  çoğu zaman, over kistlerin ve miyomların günümüzde çocuk sahibi olmaya engel olmadığını, sadece güvenli ve doğru bir tedavi gerektiğini vurguladı.

KİSTLERİN ÇOĞU ZARARSIZ AMA…

Çoğu kadında bulunan yumurtalık kistleri, genellikle kendiliğinden geçici ve zararsızdır. Ancak zaman zaman, halk arasında “çikolata kisti” olarak bilinen ve endrometriozis hastalığının ileri evrelerinde karşımıza çıkan bu kistler dikkatlice ele alınmalı ve takipleri yapılmalıdır. Özellikle ağrılı adet gören kadınlar bu hastalık için dikkatli olmalıdır. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan kadınların yüzde 20’sinde çikolata kisti bulunmaktadır. Ve bu kistlerin tedavisi hem doğal gebelik, hem de tüp bebek yönteminin uygulanması için önemlidir.

DİĞER BASİT KİSTLER…  

Basit yumurtalık kistleri, oldukça sık karşımıza çıkıyor. Boyutça büyük olsalar da kendiliğinden genellikle kaybolup, kısırlık yaratmıyorlar. Ancak 1 yıldan uzun süre kendiliğinden kaybolmayan ve 7-8 cm üzerindeki kistler cerrahiye gidebilir.

MİYOMLAR KISIKLIK YAPAR MI ?

30-40 yaşlarındaki kadınlarda, rahim duvarında sıkça görülen miyomlar, döllenmiş yumurtanın yerleşmesine engel olabiliyor.  Özellikle 3 cm üzerinde olan ve rahim iç tabakasına baskı yapan miyomlar kısırlığa ve hatta tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabiliyor.

KİSTİ OLANLAR İÇİN TÜP BEBEK SEÇENEĞİ 

Yumurtalık  kisti nedeniyle doğal yollarla hamile kalamayan pek çok anne adayı için, tüp bebek tedavisi önemli bir seçenektir. Bu kistlere sahip olan kişiler için, öncelikle kistin çeşidi ve takibi gerekli. Kadınlarda üreme çağlarında sıkça karşılaştığımız over kistin hangi tip olduğunun belirlenmesi ve buna uygun bir tedavi sürecinin planlanması gerekiyor. Çoğu zaman iyi huylu olan kitle için bazı şüpheli durumlarda, kötü huylu olması riskine karşın ameliyatla  tanı konulabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ OLANLAR İÇİN TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Çikolata kistine sahip olan kadınlar için tüp bebek yöntemi oldukça yararlı.  Çikolata kistinin aşırı derecede büyük olmadığı durumlarda, zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanabilir. Burada en önemli nokta, kistin doğru bir tanıyla belirlenmesi ve takip edilmesidir. Doğru teşhisle kişinin problemine yönelik tedavi uygulanır ve başarı oranı oldukça artar.

(Visited 23 times, 1 visits today)