İri gözlü bebeklerde göz tansiyonu riski

Göz sorunlarının tespiti için ilk 3 yaş çok önemli. Çünkü görme yetisi, en hızlı ve en önemli gelişimini ilk 3 yaş içinde gerçekleştiriyor. Bu nedenle,  ilk üç yılda yapılan doğru tedaviyle özellikle katarakt ve göz tansiyonundan kaynaklı oluşabilecek körlük önlenebiliyor. Uzmanlar, özellikle iri gözlü bebeklerde göz tansiyonu olabileceğine dikkati çekiyor.

Göz Hastalıkları ve Göz Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Alimgil, bebeklik döneminde takibi yapılmayan göz hastalıklarının ileri ki yaşlarda ortaya çıkarttığı göz hastalıklarına dikkat çekti.  Ve uyarılarda bulundu.

İLK GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Görme duyusu anne karnında gelişimini tamamlayan bir yeti değil. Aksine doğduğumuz andan itibaren hızla gelişen bir süreç. En hızlı ve en önemli gelişimini ise ilk 3 yaş içinde gerçekleştiriyor. Ebeveynlerin çocuklarının şikayeti üzerine genellikle okula başlama yaşlarında tespit ettiği göz sorunlarının neredeyse tamamı da ilk 3 yaş döneminde oluşuyor. Bu nedenle hayatın ilk 3 yılında göz sorunlarına yapılan müdahale çocuğun yetişkinlik dönemindeki yaşayacağı göz hastalıklarının da önüne geçiyor. Bebeğin ilk göz muayenesi 9 ila 12 ay arasında yapılması durumunda pek çok göz sağlığı sorunu çözüme kavuşur.

DOĞDUĞUNDA HEMEN HEMEN HER ÇOCUK HİPERMETROPTUR

Çocukların görme gelişimini bozan üç temel etken vardır. Doğduğunda hemen hemen her çocuk hipermetroptur. Hipermetropi,  göz küresinin henüz tam erişkin boyutuna ulaşmamış olmasına bağlıdır. Eğer 4 derecenin üzerinde ise göz tembelliği ve şaşılık riski olacağından önlem alınması gerekir. İki göz arasında göz derece farkı olması yani anizometropi ise bir diğer sorundur. Yapılan muayenede gözlerin saptanan dereceleri arasında iki ve üzerinde fark var ise mutlaka önlem alınmalıdır. Bir diğer faktör de şaşılıktır. Yeni doğan bebeklerde beynin göz hareketlerini kontrol mekanizması tam olarak gelişmemiş olabilir ve kısa süreli göz kaymaları gözlenebilir. Bu durumda paniğe kapılmamak gerekir. Ancak sürekli bir kayma fark edilirse hemen bir göz hekimine başvurulması önemlidir.

İRİ GÖZLÜ BEBEKLERDE TANSİYON RİSKİ 

Doğuştan katarakt ve göz tansiyonu, ileri yaşlarda körlüğe kadar uzanacak önemli sorunlara yol açan ve sık rastlanan rahatsızlıklardandır. Bazen annenin hamilelik sırasında geçirdiği hastalıklara, aldığı ilaçlara bağlı olarak bebeklerde katarakt olabilir. Görme gelişimini olumsuz etkileyebilecek düzeyde olanların en kısa sürede ameliyat edilmeleri gerekir. Zaman geçirilirse, ileride düzeltilmesi mümkün olmayacak göz tembellikleri kaçınılmazdır. 

İri gözlü bebeklerde göz tansiyonu olabilir. Bebeklerde göz tansiyonu, gelişime bağlı anomalilerden kaynaklanır. Gözün içinde dokuları besleyen bir sıvı üretilir. Bu sıvının fazlası göz kanallarıyla atılır. Eğer bu kanallar doğuştan tıkalıysa, sıvı birikimi nedeniyle göz içinde basınç oluşur. Bebeklerde göz cidarı ince olduğu için göz olduğundan daha iri görünür. Bu nedenle çok iri gözlü çocukların erken dönemde mutlaka kontrollerinin yapılması gerekir.

BEBEKLERDE GÖZ MUAYENESİ PRATİK HALE GELDİ 

Gelişen teknoloji sayesinde bebeklerde göz muayenesi gittikçe daha da pratik bir hale geldi.  Yeni teknolojilerle bebeğin gözlerini damlalı muayene ediyor ve çıkan sonuçlara göre ihtiyaç varsa önlem alabiliyoruz. Bu protokolü uygulayarak bebeklik kaynaklı ileride görme kusuruna neden olacak sorunları tespit ediyor ve tedavisini erken dönemde yapabiliyoruz.

(Visited 22 times, 1 visits today)