”Görünmez katil”, astım, koah ve alerjiyi artırıyor

Hava kirliliği ve iklim değişikliği, ”görünmez katil” olarak tanımlanıyor. Ve bu iki sorun, başta akciğer olmak üzere sağlığı olumsuz etkiliyor. Astım, koah, zatürre ve alerjik hastalıkları artırıyor.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, iklim değişikliği ve hava kirliliğinin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

7 MİLYON KİŞİ HAVA KİRLİLİĞİNDEN ÖLÜYOR 

Çevre doğrudan hastalık nedeni olabileceği gibi mevcut hastalıkların gidişatını ve sonucunu da etkileyebilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Görünmez katil’  olarak tanımlanan iklim değişikliği ve hava kirliliğine karşı hep birlikte mücadele edilmesi gerekir. Çünkü dünya çapında her yıl 7 milyon insan hava kirliliğine bağlı nedenlerle erken yaşta hayatını kaybediyor.  Hava kirliliği solunum sisteminin tüm hastalıklarının artmasına neden oluyor. Çevresel etkenlerin akciğer sağlığı üzerine etkileri incelendiğinde, hava kirliliği ile hastalıklara bağlı ölüm riskinde artış var. Başta astım ve KOAH  olmak üzere, zatürre ve alerjik hastalıkları hava kirliliğinin artırdığı biliniyor.Hava kirliliği bu hastalıkların oluşmasına neden olmanın yanı sıra, var olan hastalıkların gidişatını ve sonucunu olumsuz yönde etkiliyor. Acil hastane başvurularının artması gibi sonuçlara da yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), uzun süre hava kirliliğine maruz kalmanın akciğer kanseri riskini belirgin olarak artırdığını bildiriyor

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ENFEKSİYON HASTALIKLARINI ARTIRDI  

İklim değişikliği ise özellikle bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaların özelliklerini değiştirerek ,enfeksiyon hastalıklarının artmasına ve şekil değiştirmesine neden olabiliyor. Özellikle toplumda çok sık görülen hastalıklar olan üst ve alt solunum yolu hastalıklarının artabileceği düşünülüyor. Kirleticiler, çöl tozları, ısı ve nem artışına bağlı olarak atmosferdeki bakteri ve mantar spor yoğunluğu insan sağlığı açısından büyük tehdit oluşturuyor.

HAVA KALİTESİNİ ARTIRACAK ÖNLEMLER ALINMALI

Ülkemizde 81 ilin ortalama hava kirliliği,  DSÖ’nün belirlediği değerlere göre kabul edilebilir sınırların üstünde. Bu nedenle hava kirliliği ve iklim değişikliğine karşı tüm sivil ve resmi kuruluşlar işbirliği yapmalı ve ortak hareket etmeli. Bakıp da göremediğimiz bu sorunları artık görmeliyiz. Başta akciğer olmak üzere sağlığımızla ilgili koruyucu önlemleri acil olarak almalı ve çevrenin korunmasına ilişkin duyarlılığın artmasını sağlamalıyız. Unutmayalım ki, nefes almak için sağlıklı bir akciğer kadar temiz bir çevre ve temiz havaya da ihtiyacımız var.

(Visited 50 times, 1 visits today)