Bu faktörler, cinsiyetinden dolayı kadınlarda kalp hastalıkları riskini artırıyor

Kalp-damar hastalıkları, her dört kadından birinin hayatına mal oluyor. Uzmanlar, kadınlar açısından risk bu denli yoğun olmasına karşın, yeterli bilinç düzeyinin oluşmadığına işaret ediyor. Ve bazı faktörlerin, kadınlarda kalp-damar hastalıkları görülme riskini artırdığının altını çiziyor.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayça T. Cabbar,  kalp-damar hastalıklarının her 4 kadından birinin hayatına mal olduğunu ancak riskin bu denli yoğun olmasına karşın, bu konuda yeterli bilinç düzeyinin  oluşmadığını söyledi. Doç. Dr. Cabbar, kadınlarda kalp-damar hastalıkları riskini artıran faktörleri sıraladı:

Diyabet: Kalp hastalıkları açısından önemli bir risk faktörünü oluşturan diyabet özellikle 60 yaşından sonra kadınları erkeklerden daha çok etkiliyor. Kadın hastalarda diyabet, kalp damar hastalıkları oranını 3 ila 7 kat artırıyor.

Hipertansiyon: 65 yaş üstü kadınlarda hipertansiyon oranı erkeklerden daha yüksek. 65-74 yaş arası kadınların yüzde 73’ünden fazlası hipertansiyon tanısı alıyor. Hipertansiyon olan kadınlarda hem kalp damar hastalıkları, hem de kalp yetmezliği riski, hipertansiyon olan erkeklerden daha yüksektir. Çoğu çalışma tedavinin bu riski azalttığını gösterse de, hipertansiyonla ilişkili kalp damar hastalıkları için bu risk yaşla birlikte hızla artmaktadır.

Menopoz: Kalp hastalıkları açısından önemli bir faktör olan lipit yani kan yağları menopozdan etkileniyor. Kadınlar yaşlandıkça kötü kolesterol seviyeleri artar, iyi kolesterol seviyeleri azalır ve trigliseritler artar.

Sigara kullanımı: Kalp hastalıkları açısından en önemli önlenebilir risk faktörü olan sigara, diğer risk faktörlerinden daha fazla kalp damar hastalığına bağlı yaşam kaybına neden oluyor.  Kadınlarda sigara içme, aynı zamanda anti-östrojen etkiye sahiptir ve lipid seviyelerinde olumsuz değişiklikler meydana getirir.  Sigara kullanımı kalp krizi riskini 6-9  kat arttırır. 

Beden kitle indeksi: Kadınlarda obezite ve vücut yağ dağılımı (yani abdominal yerleşim) kalp damar hastalıkları için bağımsız risk faktörleridir. Vücut kitle indeksiyle birlikte yaşam kaybı riski de artmaktadır.

(Visited 13 times, 1 visits today)