AHEF: ”Bu yasalarla aile hekimliği günden güne yok olur”

AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr.  Yıldırım: ”İş güvencemiz ortadan kaldırılarak tamamen idarenin keyfine bırakıldı”, ”Aile hekimliği sistemi deneme tahtası oldu”, ”Bu yasalarla aile hekimliği günden güne yok olur.”

AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, ”aile hekimlerinin hak etmedikleri ve aile hekimliği sistemine bir darbe olduğuna inandıkları kanun teklifinin”, yasalaşmasından büyük üzüntü duyduklarını bildirdi.

”İş güvencemiz ortadan kaldırıldı”

‘İş güvencemiz ortadan kaldırılarak tamamen idarenin keyfine bırakıldı. Örneğin iki yıl boyunca üç kez işe geç kalan bir aile hekiminin sözleşmesi feshedilebilecek. Aile hekimleri yorgun düşemez mi? Ailesi için koşturamaz mı? İnsani acil veya beklenmedik durumları olamaz mı?

 Aile hekimlerine yapılan destek ödemesinin türlü cezalar gerekçe gösterilerek iptal edilebilmesinin tamamen idarenin iradesine bırakılması; Bu durum suistimallere çok açık, çok basit bir ceza nedeniyle dahi aile hekimleri, nadiren layık görüldükleri destek ödemelerinden mahrum kalabilir.

 Bir cezadan dolayı anayasaya aykırı olarak birden çok kez ceza verilmesinin önünün açılması; Bu aile hekimlerinin konuşma, fikirlerini beyan etme, haklarını arama özgürlüklerini ellerinden alır.

”Aile hekimliği sistemi deneme tahtası oldu”

Aile Hekimliği sistemi uygulanmaya başladığından bu yana türlü değişiklikler denenmiş, düzgünce çalışan sistemi sanki sabote etmek istercesine çeşitli yönetmelikler, yazılar veya kanunlar çıkarılmış, sistemin kahramanları her defasında cezalandırılmak istenmiş, motivasyonu bozulmuştur.  

”Yakın bir gelecekte aile sağlığı merkezlerinde doktor dahi zor bulunacak”

Sistem her geçen gün güç kaybetmekte, enflasyon karşısında eriyen hak edişler, güvencesiz çalışma ortamlarının yanı sıra üstüne bir de sürekli cezalandırılmak ve bürokratlar tarafından tehdit edilmek aile hekimlerini yormuş ve yıpratmıştır. Çoğu aile sağlığı merkezlerinde aile sağlığı çalışanı eksikliği bulunuyor. Bu haliyle aile sağlığı çalışanları sistemi tercih etmiyor çünkü sistem cazibesini kaybetti. Yakın bir gelecekte aile sağlığı merkezlerinde doktor dahi zor bulunacak.

”Defalarca uyardık…”

Defalarca uyardık yine uyarıyoruz; Korkutarak, ceza dayatarak ve anayasaya aykırı kanunlar, yönetmelikler çıkararak bu sistemi yürütemezsiniz. Sahanın gerçeklerinden uzak ve aile hekimliği sistemine hâkim olmayan bürokratlarla bu sistemi yönetemezsiniz. Kaliteli sağlık hizmeti almak her vatandaşın hakkıdır, bu kaliteyi de en temel ve en adil şekilde sağlayan yerler aile sağlığı merkezleridir. ”

(Visited 8 times, 1 visits today)