Bayramda aşırı tatlı, gıda alerjisine neden olabilir

Bayramda çok fazla tatlı ve şekerli besin tüketmek, gıda alerjisine sebep olabiliyor. Özellikle alerjik bünyeye sahip olan kişiler, bu durumdan daha çok etkilenebiliyor. Gıda alerjileri sağlık için risk oluşturduğundan, tatlı ve çikolata tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Gıda alerjisi olan kişilerde ağızda ve ciltte kaşıntı, boğaz ve yüzde şişme, deri döküntüsü, karın ağrısı, ishal şeklinde şikayetler ortaya çıkabiliyor. Ayrıca nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, bayılma ve şok durumları da yaşanabiliyor.

Central Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mübeccel Akman, alerjisi olan kişilerin, Ramazan Bayramı’nda tatlı ve çikolata tüketiminde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgiler verdi.

GIDA ALERJİSİ 

Bir çok insan yaşamı boyunca yediği birçok yiyecekten dolayı gıda alerjisi geçirir. Gıda alerjileri protein yapısındaki besin bileşenlerinin vücut tarafından yabancı olarak algılanması sonucu gelişir. Bu durum aslında vücudun besine karşı verdiği bir immün sistem (bağışıklık sistemi) cevabıdır. Ve vücut yabancı kabul ettiği bu maddelere karşı antikorlar üreterek, istenmeyen reaksiyonlara sebep olabilir. 

ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA 

Gıda alerjisi genellikle çocuklarda yüzde 2-4, yetişkinlerde ise yüzde 1-2 oranında görülür.  Alerjik bünyeye sahip olan kişilerin gıda alerjisine yakalanma riskleri daha yüksektir.  Bu sebeple bu kişilerin bayram süresince daha tedbirli davranmaları gerekir. Ramazan boyunca uzun saatler aç kalmak, genel vücut dengesini bozabildiğinden metabolizma da yavaşlar. Hatta bağışıklık sistemi zayıflayan vücut, alerjik reaksiyonlara daha kolay yakalanabilir. Bu sebeple bayram süresince yemeğe aşırı yüklenilmemeli, tatlı tüketiminde de çok dikkatli olunmalıdır.  Özellikle çocukların yediği tatlı, şeker ve çikolata gibi ürünler kontrol altında tutulmalıdır. Çocukların bünyesi yetişkinler kadar dirençli olmadığından ciddi
sorunlar yaşanabilir. 

KENDİNİ EN ÇOK AĞIZ VE CİLTTE GÖSTERİYOR

Gıda alerjisi olan kişilerde en sık ağızda ve ciltte kaşıntılar gözlemlenir. Ayrıca boğaz, dil, dudak, göz ve yüzde şişmeler, deri döküntüleri ve kurdeşen görülebilir. Daha ileri seviyede karın ağrısı, ishal şeklinde şikayetler ortaya çıkabilir. Nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, bayılma ve şok gibi durumlar da yaşanabilir. Gıda alerjilerinde görülen bu belirtiler, besin yenildikten kısa bir süre içerisinde başlayabilir.

ÖNERİLER  

Ne yazık ki birçok insan alerjik bir yapıya sahip olduğunu bildiği halde çeşitli yiyecekleri bilinçsizce tüketebiliyor. Semptomlardan herhangi birini yaşadığında ise bu durumun gıda alerjisi nedeniyle ortaya çıkabileceğini düşünmüyor. O yüzden tatlı ve çikolatayı bilinçsizce tüketmeyin. Bayram tatlıları alınırken içeriği belli olmayan ve hijyenik bir ortamda hazırlanmayan hiçbir ürün almayın.  Mümkünse tatlınızı evde hazırlayın.

(Visited 43 times, 1 visits today)