Bakan Koca’dan “uyuz salgını” iddialarına yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Uyuz hastalığının görülme oranına ilişkin değerlendirme yapan Koca, salgın iddialarına da yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Koca, Kabine Toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, artan uyuz vakalarının artması üzerine değerlendirmede bulundu. 

Koca, uyuz vakaları ile ilgili soru üzerine şunları kaydetti:
“Endişeye sebep olabilecek bir artış yok. Kısmi bir artış tespit ettik. Çok yakın takip ettiğimiz bir durum. Erken uyarı sistemlerimiz gayet iyi çalışıyor. Bu sayede olağan dışı gelişmelere erken müdahale şansımız oluyor. Uyuz özelinde konuya bakacak olursak, Türkiye genelinde uyuz vakalarında prevalans geçen yıl 2,03 iken; bu yılın ilk 9 ayında 2,17. Geçen yıla göre yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gerçekleşmiş. Deprem bölgesinde ise bu artış yaklaşık yüzde 13 oranında oldu. Deprem bölgesi için beklenenin altında. Dolayısıyla ciddi bir artış olmadı. Bir salgın durumundan bahsedilmesi söz konusu değil. Son yıllarda özellikle Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerinde artışın biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.” 
(Visited 7 times, 1 visits today)