Atatürk ‘Milli İçecek’ olarak önerdi

Türk mutfağının zengin lezzet hazinelerinden biri olan hardaliye, hem geleneksel tatları yaşatıyor hem de sağlık açısından pek çok fayda sunuyor. Bu özel içeceğin kökleri, yıllar öncesine dayanıyor ve bugün hala sofralarda sevilerek tüketiliyor.

1930 yılında Kırklareli’ne gelen Mustafa Kemal Atatürk’e ziyareti sırasında Hardaliye ikram edilir. İçeceği oldukça beğenen Atatürk, Hardaliyenin milli içecek olması gerektiğini söyleyerek yanında bulunan kişilere talimat veriyor.

İşte geleneksel Türk mutfağından Hardaliyenin lezzeti ve sağlığa olan olumlu etkileri…

Trakya’nın Şifa İçeceği: Hardaliye

Trakya’nın şifa dolu içeceği Hardaliyenin faydaları saymakla bitmiyor. Kalp krizi ve birçok hastalığın çözümüne yardımcı olduğu söylenilen Hardaliye nedir, hangi hastalıklara iyi gelir hep birlikte öğrenelim.

Hardaliye, temel maddesi üzümden yapılan Kırklareli ilinin meşhur içeceğidir. Olgunlaşmış üzümlerin kullanılmasıyla elde edilen Hardaliye, içerisinde alkol bulundurmamaktadır. Çok fazla kişi tarafından bilinmeyen ancak birçok faydası bulunan bu içecek, adını içerisine konulan hardal tohumlarından almaktadır.

Hardaliye Faydaları

Hardaliyeyi bu kadar özel yapan sadece lezzeti değil, insana verdiği şifadır. Hardaliyenin faydası içerisinde bulundurduğu malzemelerden gelmektedir. Üzümün fermante edilmesiyle yapılan içecek güçlü bir antioksidandır. Vücudun bağışıklığını güçlendirmesine yardımcı olur.

Peki hardaliye neye iyi gelir?

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Ayrıca vücudu toksinlerden temizleme özelliğine sahip olduğundan dolayı mikrop sebepli hastalıklara karşılı da etkilidir.  Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan tansiyona da iyi gelmektedir. Tansiyon hastalarının tansiyonlarını önemli ölçüde dengelenmesine yardımcı olur. Hardaliyenin bir diğer faydası ise dolaşım sistemini düzenlemesidir. Dolaşım sistemi rahatsızlığı olan bireylerin içeceği tüketmesi halinde iyi sonuçlar alınacaktır. Son olarak, içerisinde birçok faydalı ürün bulunduran içecek, insan vücuduna faydalı yüksek miktarda mineral içerir.

Hardaliye Nasıl Yapılır?

Hardaliye yapımında göz önünde bulundurulması gereken önemli unsur, kullanılan ürünlerin kalitesidir. Hardaliyenin bu kalitesi Trakya’nın meşhur üzüm tarlalarından toplanan olgunlaşmış yaş üzümlerinden gelmektedir. Tadanların ve tekrardan içmek isteyenlerin merak ettiği soru hardaliyenin nasıl yapıldığıdır. Zormuş gibi gözükse de aslında göz korkutacak kadar yapılması zor bir içecek değildir. Gerekli malzemeler elinizde olduğunda kolayca hazırlayabilirsiniz.

Hardaliye yapımında gerekli malzemeler şöyle:

  •   Kardinal cinsi dediğimiz kırmızı-mor üzüm. Önemli not, Üzümün olgun olması çok önemlidir. Ekim ve Kasım aylarında yeterli olgunluğa ulaşacak olan üzümlerinizi Kırklareli bağlarından toplayabilirsiniz.
  •   Hardaliyenin geleneksel yapımı özel fıçılarda hazırlanmaktadır. Ancak fıçıların bulunması zor olduğundan geniş, üstü kapatılabilecek bir kap yeterli olacaktır.
  •   Siyah hardal tohumu.
  •   Vişne yaprağı

Atatürk’ün Milli İçecek Önerisi

Hardaliye tüketimi Osmanlı yıllarına kadar dayanan, oldukça eski ve kültürümüzde önemli bir yere sahip Kırklareli’ne özgü bir içecektir. İçeceğin tarihine bakıldığında, karşımıza çıkan en önemli olay cumhuriyet yıllarında geçmektedir. Çeşitli kaynaklarda olay şöyle anlatılmaktadır: 1930 yılında Kırklareli’ne gelen Mustafa Kemal Atatürk’e ziyareti sırasında hardaliye ikram edilir. İçeceği oldukça beğenen Atatürk, Hardaliyenin milli içecek olması gerektiğini söyleyerek yanında bulunan kişilere talimat vermiştir.

(Visited 60 times, 1 visits today)