Yeni trafik canavarı ”hava kirliliği”…

Türkiye’de astım, KOAH ve akciğer kanseri gibi solunum sistemi hastalıkları artış gösteriyor. TÜSAD Başkan Yardımcısı Prof.  Yılmaz,  bu hastalıkların hava kirliliği ve tütün kullanımı gibi çevresel etmenlere bağlı olduğunu söyledi. Ülkemizde hava kirliliğinin neden olduğu ölümlerin, trafik kazası nedeniyle meydana gelen ölümlerden yaklaşık 2 kat daha fazla olduğuna işaret etti. 

TÜSAD (Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği)  Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, Dünya Akciğer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, astım, KOAH ve akciğer kanseri gibi hastalıklardaki artışa dikkat çekerek, bunların ortaya çıkmadan önlenmesi gerektiğini vurguladı. Şu tespit ve ve önerilerde bulundu.

Ölümlerin yüzde 11’i

Solunum hastalıklarının çoğu, çevresel etmenlere bağlı olmasından dolayı önlenebilir. Özellikle hava kirliliği ve tütün kullanımında herkese önemli sorumluluklar düşmekte. Ülkemizde solunum sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen hastane yatışları, tüm yatışların yüzde 13’ünü oluşturmakta. Solunum sistemi hastalıklarından kaynaklanan ölümler ise tüm ölümlerin yüzde 11’ini oluşturmakta . Solunum hastalıklarının çoğu çevresel etmenlere bağlı olmasından dolayı, diğer sistem hastalıklarına göre daha fazla önlenebilir özellik taşımakta. Bu noktada tütün kullanımı ve hava kirliliği çok önemli. Her iki konuda da herkesin üstüne düşen görev var.

Solunum hastalıklarında artış yaşanıyor 

KOAH tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 4’üncü sırada yer alıyor. Her yıl KOAH’a bağlı 40 binin üzerinde ölüm gerçekleşiyor. Türkiye’de 3 milyon KOAH hastası bulunurken, teşhis konulmamış hasta sayısının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.
Astım, tüm yaş gruplarını etkileyen en yaygın kronik hastalıklardan birisi olarak dünya genelinde artıyor.Tüm dünya genelinde 334 milyon astımlı olduğu tahmin ediliyor ve bu sayının 2025 yılında yaklaşık 400 milyon olması bekleniyor. Ülkemizde yaklaşık 3-4 milyon astımlı kişi olduğu tahmin ediliyor.
Akciğer kanseri, sigara bırakma kampanyaları ve tedavideki gelişmelere rağmen kanserle ilişkili ölümlerin başlıca nedeni olmaya devam ediyor.  Akciğer kanseri için dünya genelinde tüm yaş ve cinsiyet gruplarında 2018 yılında 2.1 milyon yeni vaka ve 1.8 milyon ölüm görüldüğü bildiriliyor. Ülkemizde görülen kanser vakalarının yüzde 16.5’inden bu hastalık sorumlu. Akciğer kanserinden ölümlerin 2035 yılı itibariyle 3 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.
Bunların yanı sıra her yıl 4 milyon kişi alt solunum yolu enfeksiyonları ve pnömoni (zatürre) nedeniyle yaşamını yitiriyor. 

Hava Kirliliği

Hava kirliliği, tüm dünyada çok önemli bir sorun. Dünya nüfusunun yüzde 91’i Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği limitlerin dışında hava soluyor. Her yıl 4.2 milyon kişi hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor. Veriler ülkemizde hava kirliliğinin neden olduğu ölümlerin trafik kazası nedeni ile ölümlerden yaklaşık 2 kat fazla olduğunu gösteriyor. Bu soruna yönelik olarak yeşil alanların korunması, çoğaltılması ve kontrol altına alınması çok önemli. Dernek olarak oluşturmaya başladığımız Solunum Ormanı ile bu konudaki duyarlılığı arttırmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte toplu taşımanın kullanılması, araçların bu amaçla yoğun olarak kontrol altında tutulması, egzoz ölçümlerinin düzenli olarak yapılması, sanayi alanlarının bu amaçla standartlara uygun olması ve yoğun olarak kontrol edilmesi, hava sirkülasyonunu bozacak binaların yapılmaması, bina yalıtımlarının yapılması gibi konular da önem ve özen istiyor.

Sigarayla mücadele 

Ülkemizdeki önemli sağlık problemlerinin baş etmenlerinden biri sigara kullanımı. Nüfusumuzun yüzde 32’si, tütün ve tütün mamulü kullanmakta ve ne yazık ki bu kişilerin yüzde 48’i 15-19 yaşları arasında, yani daha çocukken tütün mamulü kullanmaya başlıyor. Bu nedenle akciğer hastalıklarının önlenmesi için alınması gereken en önemli önlem, sigara kullanımının azaltılması. Bunun yanı sıra pasif sigara maruziyeti pek çok solunumsal hastalığa neden oluyor. Biliyoruz ki sigara çözümlenebilir global bir problem. Bu konu ile ilgili uluslararası önlemler DSÖ tarafından alınmış ve uygulanmaya konmuş durumda. Ülkemizde sigara ile ilgili önlemlerden en sonuncusu düz paket uygulaması.  TBMM’de onaylanan uygulama Aralık 2019’da yürürlüğe girecek. Halen 6 ülkede yürürlükte olan bu uygulamanın bizde de başlıyor olmasını önemli bir gelişme olarak görüyor ve olumlu yansımaları olmasını bekliyoruz.

(Visited 46 times, 1 visits today)