Yeme bozukluğu varsa bunları yapmayın

Çocuğunuzda yeme bozukluğu varsa, bu hataları yapmayın. Israrla yemek yedirerek, kilo aldırmaya çalışmayın. Görüntüsü hakkında olumlu da olsa yorum yapmayın. Yeme bozukluğunda ebeveynlerin kaçınması gereken diğer davranışlar nelerdir?

Ergenlik döneminde görülme sıklığı artan anoreksiya nevroza, bulimia nevroza ve tıkanırcasına yeme bozukluğunun erken dönemde tanınması ve tedavi edilmesi büyük önem taşıyor. 

Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk ve Adolesan Sağlığı Polikliniği – Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müjgan Alikaşifoğlu, tedaviden başarılı sonuç alınmasında ailelerin kilit bir rol üstlendiğini vurguladı. Ve bu süreçte ebeveynlerin kaçınmaları gereken davranışları anlattı.

Kilo aldırmaya çalışmayın, tedaviye yönlendirin

Doğru yaklaşımda bulunulmadığı takdirde uzun ve zahmetli olan tedavi süreci kesintiye uğrayabiliyor ya da başarısız olabiliyor. Yeme bozukluğunda ergenlerin en büyük kaygıları kilo almak. Dolayısıyla ısrarla yemek yedirerek kilo aldırmaya çalışmayın, bunun yerine tedaviye yönlendirin.

Ayrı zamanlarda sofraya oturmayın. Özellikle yemek saatlerinde bir arada olmaya dikkat edin ve yemek masasında hoş bir atmosfer oluşturmaya çalışın. Yemek sırasında ne yediğine, nasıl yediğine çok odaklanmayın. Kendi  yemeğinizi yiyin ve onunla sohbet edin. Yemek sonrasında ayrı yerlere dağılmayın, birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz bir aktivite yapın. Böylece yemeğin ardından kusmasını ya da aşırı egzersiz yapmasını engelleyebilirsiniz.

Görüntüsü hakkında olumlu da olsa yorum yapmayın

Suçlayıcı ya da yargılayıcı olmaktan kaçının. Görüntüsü hakkında olumlu da olsa yorum yapmayın. Yemek, kalori ve porsiyonlar hakkında konuşmayın. Onun yanında kalorisi düşük ve diyet yemekleri ya da yüksek kalorili besin değeri düşük atıştırmalıkları yemeyin, bu tür besinleri evde bulundurmayın.

Tedavide nasıl bir yaklaşım olmalı?

Hastalığın tedavisi hem çocuğunuz, hem de sizin için uzun soluklu ve iniş çıkışları olan bir süreç. Yeme bozukluklarının tedavisi, bu alanda uzmanlaşmış ergen sağlığıyla ilgilenen bir çocuk hekimi, ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı, psikolog ile diyetisyenden oluşan uzman bir ekip tarafından yönetilmeli. Aşırı kilo kaybı, kusma ya da tıkınma nedeniyle gelişmiş yaşamsal bir riskin olup olmadığını saptamak ve varsa ortadan kaldırmak, tedavinin ilk adımını oluşturuyor. Yeme bozukluğu esas olarak psikiyatrik bir hastalık olduğu için tedavi sürecinde psikiyatrik değerlendirme ve psikoterapi desteği çok önem taşıyor.

 

(Visited 13 times, 1 visits today)