Şiddete maruz kalan ve şahit olan, şiddet uyguluyor

Şiddet şiddeti doğuruyor. Uzmanlara göre, şiddet uygulamak eğitimle, görgü ya da maddi imkanlarla ilişkili değil. Şiddet, öğrenilmiş bir davranış kalıbı.  Buna maruz kalmış, şiddeti bir baş etme ve sorun çözme mekanizması olarak öğrenmiş ve böyle bir aile ortamında büyümüş kişilerin yapacağı bir davranış şekli. Ve bu tür kişilerin kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor.

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin, şiddet olaylarının altında psikopatolojik etkenlerin bulunabileceğine işaret ederek, şu uyarı ve önerilerde bulundu.

Psikopataloji nedir?

Şiddet eğilimli kişilerin kişilikleriyle ilgili sorunlar olabilir. Bu tür cinayetleri ve şiddet olaylarını gerçekleştiren kişilerin antisosyal kişilik bozukluğu olabilir, narsistik kişilik bozukluğu olabilir. İlişki kurmakta güçlük çeken bir kişilik olabilir ya da daha ağır psikiyatrik rahatsızlıklarda hastalığın etkisi altında kalan bir kişi şiddete yönelebilir..

Psikopat kişiliklerde vicdan geni yoktur

 Bu tip şiddet eğiliminde olan kişilerin psikolojisi nasıldır? Birincisi psikopat kişiliklerde de görülen vicdan geninin olmaması olabilir. Bu kişilik tipinde beynin vicdanla ilgili bölgesinin çalışmadığını biliyoruz. Bu kişiler madde kullanımı etkisi altında olabilirler. Madde bağımlılığıyla kontrolsüz bir şekilde davranmaya meyilli olabilir. Kimi zaman alkol ya da madde kullanan kişilerin hastalıklarının ileri dönemlerinde, özellikle eşlerine yönelik kıskançlık hezeyanları gelişebilir. (Bu kadın bana ait, benden başka kimseyle birlikte olamaz) şeklinde düşünceler ortaya çıkabilir.

Şiddeti, şiddete maruz kalmış, şiddeti bir baş etme ve sorun çözme mekanizması olarak öğrenmiş ve böyle bir aile ortamında büyümüş kişilerin yapacağı bir davranış şekli olarak değerlendirebiliriz.

Şiddet, öğrenilir ve tedavi edilmelidir

Şiddet uygulayan bir kişi kesinlikle sağlıklı değildir.  Şiddet uygulayan bir kişi, sonrasında pişman oluyorsa bu demektir ki geçmişinde buna maruz kalmış, başa çıkma yöntemi olarak öğrenmiş ve bazen istemsiz ve kontrolsüz bir şekilde uyguluyor ve sonra pişmanlık yaşıyor. Gündelik yaşantıda kesinlikle sağlıklı, sosyal hayatta sosyal uyumu iyi gözüken ama evde eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan, iş yerinde altındaki kişiye mobbing uygulayan kişinin sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Şiddet normalleştirilecek bir şey kesinlikle değildir. Şiddet uygulamak eğitimle ilişkili değildir, iyi eğitim almış kişiler de şiddet uygulayabilir. Kişinin bilgisi, görgüsü ve maddi imkanlarıyla ilişkili değildir. Bu öğrenilmiş bir davranış kalıbıdır. Bazı kişilerde genetik olarak doğuştan ya da hastalıkla ilişkili olarak şiddete eğilim vardır. Bu kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. 

Sadece kadına değil, gücünün yettiğine uyguluyor 

Şiddet uygulayan kişi sadece kadına değil, gücünün yettiğine şiddet uygulayabilir. Bunun için de çocuklar ve hayvanlar da bulunur. Şiddete maruz kalan ya da şiddete şahit olan kişi çekingen, ürkek ve toplumdan kaçıngan bir şekilde hayatını sürdürebilir ve psikiyatrik hastalıklar ilerleyen yaşamında ortaya çıkabilir.

(Visited 11 times, 1 visits today)