Ses kısıklığı ergenlikten mi, nodülden mi?

Çocukluk ve ergenlikte ses bozukluklarına dikkat… Uzmanlara göre, çocuklarda ses bozuklukları özellikle ergenlikte fark edilir duruma geliyor. Kendini en çok ses kısıklığı şeklinde gösteriyor. Ancak bazen ergenlikteki ses değişimiyle karıştırılabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ziya Saltürk, çocukluk dönemi ses bozuklukları hakkında bilgi verdi.

Ses telleri bebeklikten ergenliğe kadar sürekli gelişim gösterir

Ses telleri, bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar sürekli bir gelişim gösteriyor. Bu değişim sadece ileriye doğru olmuyor. Sesin temel frekansı, aralığı ve kontrolünü de içeriyor. Ses gelişimini üç kısımda inceleyebiliriz. İlk dönem 3 yaşına kadar devam eden hızlı gelişim sürecidir. Bunu ergenliğe kadar sürecek yavaş gelişim süreci izler. Ergenlikte ise tekrar hızlı bir gelişim süreci gözlenir ve ses bozuklukları bu dönemle beraber kendini göstermeye başlar. Ses bozukluklarının görülme oranı yüzde 6-23 arasındadır.

Ses bozukluğuna dikkat edilmeli

Çocuklardaki ses bozuklukları arasında en sık rastladığımız sorun, ses kısılması durumu. Ses kısılmasının birçok nedeni olmakla beraber,  en önemli nedenini nodül oluşturuyor.

Ses bozukluğu nasıl anlaşılır?

Çocuklarda ses bozukluğu tanısı için çocuğun ev içinde iletişim kurma yetisinin nasıl etkilendiği, ev dışında iletişim kurup kurmada güçlük çekip çekmediği, evde ve okulda iletişim konusunda ne derece destek alabildiği, konuşmada efor ve zorlanmasının olup olmadığı, kişisel ve sosyal gelişimde sorun yaşayıp yaşamadığı ve çocuğun sesi konusunda kaygılarının olup olmadığı çok önemli. Ve bu durum, kulak burun boğaz uzmanı, konuşma-dil patoloğu, pediatri uzmanı ve ebeveynlerle birlikte değerlendirilmeli.

Ergenlikteki ses değişimleri takip edilmeli

Tedavi konusundaki en önemli sorun, çocukların seslerinden çoğunlukla şikayetçi olmamaları ve ailelerin de ergenlikle beraber seste değişim ve düzelme olacağı düşüncesinde olmalarından kaynaklanmakta. Tedavi seçenekleri ses hijyeni, bekle gör yaklaşımı, ses ve davranış terapisi ve cerrahidir.

(Visited 14 times, 1 visits today)