Prematüre bebeğinizi kış hastalıklarından böyle koruyun

Onlar, gebeliğin 37’inci haftasını tamamlamadan doğuyorlar. Hatta kimi minikler, çok daha acele edip  23-25 haftalıkken bile doğabiliyor. Neredeyse bir avuç içine sığabilen büyüklükte de karşımıza çıkabilen prematüre bebekleri  kış hastalıklarından korumak, Covid salgınında daha da büyük önem taşıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Mehmet Malçok, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde mevcut risklere kış aylarına özgü tehlikeler de eklenince, prematüre bebekler için tehdidin arttığını söyledi.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor  

Gebeliğin 37. haftasını tamamlamadan önce doğan bebekler prematüre olarak tanımlanıyor. Hatta kimi minikler çok daha aceleci olup 23-25 haftalıkken bile doğabiliyorlar. Onlara da ‘yaşam sınırındaki prematüre bebek’ deniyor. Ülkemizde farklı nedenlerle her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor. Bu bebekler anne karnında gelişimlerini tamamlamadan doğmuş bebeklerdir. Doğum ağırlıkları da gebelik süresine bağlı olarak değişirken, bazen 1000 gramdan daha düşük yani neredeyse bir avuç içine sığabilen büyüklükte de karşımıza çıkabiliyor.

Enfeksiyonlara daha açıklar

Prematüre bebekler, akciğer başta olmak üzere göz ve beyin gelişimleri doğduktan sonra tamamlandığı, bağışıklık sistemleri de tam gelişmediğinden dolayı enfeksiyonlara daha hassas ve açıktırlar. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde mevcut risklere, kış aylarına özgü tehlikeler de eklenince prematüre bebekler için tehdit artıyor. İnsanların kapalı ortamlarda kalma sürelerinin artması ve bulundukları ortamların havalandırma ve hava temizliğinin yeteri kadar olmaması, bazı virüslerin düşük hava sıcaklıklarında daha kolay bulaşması, normal zamanında doğmuş bebeklere göre prematüre doğan bebeklerde enfeksiyon riskinin daha fazla tehdit oluşturmasına neden oluyor.

En çok RVS virüsleri  tehdit ediyor

Mevsimsel olarak artış gösteren RSV virüsleri de (Grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olan) , prematüreleri en çok tehdit eden mevsimsel hastalıklardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bağışıklık sistemi zayıf, akciğerleri hassas olan prematüreler bu hastalığa yakalandığında, alt hava yollarında daralma ve nefes almada güçlük şikayetlerine neden olmakla birlikte, bebeklerin yoğun bakımlara tekrar yatmasına ve uzun süreli tedavi almasına neden oluyor.

Prematüre bebeklere özel kış önlemleri!

Prematüre bebeğiniz için anne sütü kritik önem taşıyor. Bol bol emzirin.
Prematüre bebeklerin diğer bebeklere oranla hastalıklara karşı daha hassas olduğunu unutmayın. Bu nedenle özellikle kış döneminde ev ziyaretlerine gitmekten kaçının.
Doğum sonrası da dahil olmak üzere ziyaretçi kabul etmeyin. Hasta olan kişilerle kesinlikle bir arada bulundurmayın.
Kapalı ve havalandırması kötü olan yerlere bebeğinizi sokmayın.
Bebek bakımı öncesi el hijyenini ihmal etmeyin. Ellerinizi sık yıkayın.
Olası bir hastalık durumunuzda bebeğinizi emzirme, bakım işleri esnasında maske kullanın.
Odaları gün içerisinde düzenli havalandırın.
Covid-19 olmanız bebeğinizi emzirmenize engel değil; aksine hastalığa karşı oluşacak antikorların, anne sütü aracılığıyla bebeğe geçmesine ve koruyuculuk sağlamasına yardımcı oluyor. Bu nedenle Covid-19 olsanız da bebeğinizi maske takarak ve hijyene dikkat ederek emzirin.
Oda sıcaklığının çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına, 24-25 derecede sabit tutmaya özen gösterin.
Büyüme hormonu uyku esnasında salgılandığından, bebeğinize kaliteli uyku ortamı sağlayın. Gürültülü ve televizyonun açık olduğu ortamda değil, sessiz bir odada uyutun.

(Visited 6 times, 1 visits today)