Avusturya’da sokağa çıkma yasağı başladı

Avusturya’da, artan koronavirüs vakalarını kontrol altına almak için uygulanan sokağa çıkma yasağı bu sabahtan itibaren başladı.

 

Avusturya’da, artan koronavirüs vakalarını kontrol altına almak için uygulanan sokağa çıkma yasağı bu sabahtan itibaren başladı.  AjansBizim haberine göre, yetkililer, yasağın en az 10 gün süreceğini, vaka sayısı düşmezse 20 güne kadar  uzayabileceğini söyledi.

Avusturyalılar, evlerinden sadece market alışverişi yapmak, doktora gitmek veya egzersiz yapmak gibi belirli nedenlerle ayrılabilecekler. Restoranlar ve çoğu mağaza kapandı ve daha büyük etkinlikler iptal edildi. Okullar ve kreşler açık kalacak, ancak ebeveynler çocuklarını evde tutmaya teşvik ediliyor.

Avusturya, bir dizi Avrupa ülkesini vuran mevcut Covid-19 dalgasının ortasında sert önlemi uygulayan ilk AB ülkesi. Ayrıca, 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan tüm ülke için bir aşı zorunluluğunu açıklayan ilk AB ülkesi.

Avusturya’da son haftalarda ortalama günlük ölümler 3 katına çıkmıştı ve bazı hastaneler yoğun bakım ünitelerinin kapasiteye ulaştığı konusunda uyarmıştı.

Yeni tedbirler, özellikle aşı talimatı, ülkedeki bazı kesimler arasında şiddetli muhalefetle karşılandı. Başkent Viyana’da Cumartesi günü düzenlenen bir protestoya aşırı sağ parti ve grupların üyeleri de dahil olmak üzere 40.000 kişi katıldı.

(Visited 5 times, 1 visits today)