Ödem İçin Maydanoz, Salatalık Yiyin

Ödem, yüzük ve ayakkabıların sıkması, çorapların iz bırakması gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Tuzu azaltmak, maydanoz, salatalık tüketmek, şekerli meyve sularından uzak durmak gibi basit  önlemler ise ödemi azaltıyor.

Sabah uyanır uyanmaz yüzünüzün şiştiğini, yüzüğünüzün dar geldiğini ya da ayakkabılarınızı zor giydiğinizi fark ettiğinizde aklınıza ilk gelen ödem olur. Ödem, vücudun hücreler arası sıvı hacminin artmasıyla ortaya çıkmakta ve çok sayıda nedeni bulunmakta. Ancak basit yaşam şekli değişiklikleriyle ödemi azaltmak da mümkün.

Vücut ağırlığının artması, yüzük ve ayakkabıların sıkması, çorapların iz bırakması, yüzün şişmesi, kollarda ve bacak cildinde gerginlik ve sertlik, ödemin belirtileri olarak sıralanıyor. Bu belirtiler, vücudunuzda en az 4-5 litre fazla su olduğu anlamına gelebiliyor”  diyen Acıbadem International Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Uysal, basit yaşam değişikliklerinin ödemi azalttığına dikkat çekiyor.

Tuzu azaltın
Fazla tuz tüketimi ödeme neden olabiliyor.  Ülkemizde yapılan çalışmalar, normal tüketilmesi gerekenden neredeyse 3 kat fazla tuz tükettiğimizi gösteriyor.  Tuzu azaltırken, yalnızca yemeklere doğrudan döktüğünüz tuzu dikkate almayın. Ayrıca yüksek tuz içeren gıdalar, hazır gıdalar, soslar, cips ve çerezlerden uzak durmaya çalışın.

Hareketinizi arttırın
Lenf sistemi, vücuttaki fazla sıvıların atılmasında son derece önemli. Uzun süre hareketsiz kalınması lenf dolaşımını azaltarak ödeme neden oluyor. Düzenli spor yapılması ise ödemi azaltıyor.

Karbonhidratı azaltın
Fazla karbonhidrat aldığınızda, vücudunuz bunu sindirebilmek için fazla su tutuyor. Bu durum da ödeme neden olabiliyor. Bunu önlemek için karbonhidrat içeren ekmek, makarna ve pilav gibi besinlerin tüketimini azaltın.

Bazı gıdalara ağırlık verin
Kiraz, ananas, kayısı, maydanoz ve salatalık vücuttan su atıcı özelliği olan besinler. Ödeminiz olduğunda bu tür gıdaları daha fazla tüketerek, su atıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

O içeceklerden uzak durun
Ödemin atılmasında normal su tüketimi önemli. Günlük en az 2.5 litre su içmelisiniz. Ama alkol, kola, şekerli meyve suları gibi ödemi arttırabilecek içeceklerden olduğu için uzak durmanızda yarar var.

Yoğurt ve kefiri tüketin
Yoğurt ve kefir vücuttan ödemi atan besinler arasında kabul ediliyor. Kalsiyumdan zengin olan bu gıdalar vücutta mineral dengesini sağlayarak ödem oluşumunu önleyebiliyor.

Adet dönemlerinize dikkat edin
Kadınlarda özellikle adet öncesi ve sırasında ödem artıyor. Bunun nedeni de vücudunuzda hormonların farklılaşması. Özellikle bu dönemde tuzlu ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durulmasında fayda var.

İlaçlarınızı gözden geçirin
Bazı romatizma ilaçları ve tansiyon ilaçları ödeme neden olabiliyor. Romatizma ilaçları ve ağrı kesiciler gerekliyse mutlaka kullanılmalı. Ama burada dikkat edilecek nokta, uzun süre sürekli kullanılmaması. Zira bu ilaçların sürekli kullanılması da ödemi arttırıyor. Tansiyon ilacına bağlı ödem oluştuysa doktorunuza danışarak ilacın değiştirilip değiştirilmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Şule Yılmaz

(Visited 287 times, 1 visits today)