”Gevezelik” Ağzı Hem Yoruyor, Hem Kokutuyor

Ancak bademcik iltihabı, burun eğriliği gibi birtakım hastalıkların yanı sıra, uzun konuşmalar da kokuya neden olabiliyor.

Çoğunlukla kişi tarafından fark edilmeyen ağız kokusu,  genellikle beslenme alışkanlıklarına ve ağız hijyeninin kötü olmasına bağlı olarak ortaya çıkmakta.  Fark edildiğinde kişinin sosyal yaşamını etkileyen, yakın çevresini de rahatsız eden ağız kokusuna bir takım hastalıklar da neden olabilmekte.

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, ağız kokusu nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ağız kokusunun yaklaşık %90’ı ağızla ilişkili 

Beslenme alışkanlıkları koku sorununu tetikler. Örneğin soğan, sarımsak, turp veya bazı diğer kokulu baharatlar, tütün ya da aşırı alkol kullanımı gibi alışkanlıklar. Ayrıca herhangi bir hastalık olmasa da açlık nedeniyle ya da ağız ve dişlerin veya ağız içi protezlerin temizliğinin yeterince yapılmaması sonucunda da besin artıklarına bağlı olarak görülebilir.

Ağız kokusunun yaklaşık %90’ı ağızla ilişkili olarak görülür. Ağıza bağlı nedenler arasında; diş çürükleri, diş eti iltihapları, ağız mukozasındaki diğer hastalıklar, bademcik iltihapları, öpücük hastalığı, bademcik veya yutak bölgesindeki apseler, kuşpalazı, tüylü dil, paslı dil, ağız boşluğundaki kanserler sayılabilir.

Uzun konuşmalar ile ağız kuruluğu kokuyu oluşturur

Ağızda tükürük salgısının eksikliği veya yetersizliği direk ağız hijyenini bozarak ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle uzun süreli konuşma alışkanlığı ağız kokusunu oluşturmaktadır. Yine stres, tükürük bezi taşları veya iltihapları, şeker hastalığı, otoimmün tükürük bezi hastalıkları, ağız kuruluğu oluşturan ilaçlar, vitamin eksiklikleri, damak yarığı, dilin büyük olması veya alt çenenin küçük olması gibi yapısal bozukluklar da ağız kuruluğu sonucunda ağız kokusuna neden olmaktadır.

Burun kemiğinizde eğrilik varsa…

Burun kemiği eğrilikleri, burun kemiğindeki delikler, burun eti büyümeleri, burun etlerinin erimesi ve aşırı küçülmesi, burun alerjileri, burun iltihapları, sinüzitler, burundaki yabancı cisimler veya burun taşları, geniz eti büyümeleri, burun kanaması, burun ve geniz kanserleri ağız kokusu oluşturan nedenlerdir.

Yine çeşitli larenjitler, bronşitler, diğer akciğer iltihapları, yemek borusundaki kistler, kesecikler, mide kanamaları, gastrit ve ülserler, reflü hastalıkları, mide fıtıkları, yemek borusu ve mide kanserleri, bağırsakların paraziter hastalıkları, dizanteri, gıda zehirlenmeleri, karaciğer hastalıkları, akut karaciğer yetmezliklerinde  de ağız kokusu görülebilir. Bu nedenle sorunun altta yatan nedeninin iyi araştırılması gerekir.

Özel ölçüm teknikleri kullanılıyor

Ağız kokusundan şikayet eden kişilerin yaklaşık dörtte birinde gerçekte bir ağız kokusu yoktur ve kişi kendisinde ağız kokusu olduğundan şüphelenebilir, çekinir. Bu duruma halitofobi denir ve sıklıkla antisosyal insanlarda görülür. Ağız kokusunun giderilebilmesi için buna yol açan sebebin bulunması ve öncelikli olarak ortadan kaldırılması gerekir. Detaylı şekilde kulak burun boğaz, diş, göğüs hastalıkları ve gastroenterolojik muayenelerin yapılması önemlidir. Ağız kokusu için organoleptik yöntem, gaz kromotografisi, halimeter ve Cyranose 320 gibi ölçüm teknikleri kullanılır.

Ağız kokusunu anlama ve  önlemek için öneriler 

El sırtını yalama testiyle ağız kokunuz olup olmadığını basitçe kontrol edebilirsiniz.

Burun tıkanıklığı, burun kanaması, geniz akıntısı, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı gibi durumlarda bir uzmana başvurun.

Ağız ve diş bakımına özen gösterin, dil sırtını yumuşak tüylü fırçalarla temizleyin. Düzenli ağız  ve diş bakımı yaptırın

Maydonoz,  nane, karanfil, guami meyvesinin kabukları, sakız ağacından elde edilen reçineyle üretilen çiklet kullanın.

Şule Yılmaz

(Visited 172 times, 1 visits today)