Ne kadar çok ”hareket” o kadar az ”depresyon”

Bazen insanlar zor zamanlar yaşayabilir, bu durum da depresyon riskini ortaya çıkarabilir. Herkesin böyle zamanlarda depresyona girmeyebileceğini ancak kısa süreli de olsa depresif hissedebileceğini belirten uzmanlar, ”Depresyon sizi dibe çekerken istemeseniz bile hareket etmelisiniz” diyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğt. Üyesi Elvan Çiftçi, hareket etmenin depresyonun geçmesine yardımcı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

İlaç kadar etkili 

 Ne kadar istemeseniz bile, depresyon sizi dibe çekerken yapmanız gereken şey hareket etmekten geçiyor. Ne kadar çok hareket ederseniz, depresyonunuzun o kadar hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olursunuz.

Egzersiz yapmak hafif depresyonlarda ilaç kadar faydalı. Harekete geçmek sadece fiziksel anlamda düşünülmemeli. Karşılaştığınız insanlarla konuşarak, dikkatinizi odaklayarak, yürürken hafızanızı kullanarak da motor korteksle beraber beyinin diğer bölgelerini aktifleştirerek depresyona karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Hep aynı şeyleri yapmaktan uzak durulmalı

Hoşunuza giden şeyleri yapın, hobilerinize zaman ayırın, arkadaşlarınızla görüşün, gitmeyi sevdiğiniz yerlere gidin, müzik dinleyin. Depresyon sürecinde hep aynı şeyleri yapmaktan uzak durun, yeni şeyler deneyin ki zihninizde farklı açılarla beraber aktifleşmeye başlasın.

Depresyon sürecinde hafıza ve dikkati kullanmak, depresyonun getirdiği hafıza ve dikkat problemlerine yardımcı olabiliyor. Gönüllü aktivitelere katılabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, gönüllü aktivitelere katılan insanların tansiyonlarının daha düşük, depresif hallerinin daha az olduğunuz gösteriyor.

(Visited 7 times, 1 visits today)