MS hastaları ”güneşe çıkmamalı mı?”

”MS hastaları güneşe çıkmamalı”…. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Kocaman, en sık duyduğu yanlış  inanışın bu söylem olduğunu kaydetti. Güneşe çıkarken, MS hastalarının dikkat etmesi gerekenler var mı?

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman, en sık duyduğu yanlış inanışın ”MS  güneşe çıkmamalı” olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

”Hastalığın oluşumunda D vitamini eksikliği de önemli”

Yapılan çalışmalar, hastalığın oluşum sürecinde genetik özelliklerin yanı sıra D vitamini eksikliğinin de önemini ortaya koymuştur. Çağımızda özelliklerde büyük şehirlerde yaşam koşulları, kişilerin güneşi daha az görmesine, bu nedenle de sıkça karşılaştığımız D vitamini eksikliklerine yol açmaktadır. En sağlıklı D vitamini kaynağı da güneştir.

”20-30 dakika güneş ışığı almak”

Güneş, MS hastalarını olumsuz etkilemez. Yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde kol ve bacaklara, güneş kremi sürmeden 20-30 dakikalık güneş ışığı almak, D vitamini depolarını doldurma açısından önerdiğimiz bir durumdur. Ailesinde cilt kanseri olanlar, elbette bu konuda daha dikkatli olmalılar.

”Sıcak ortamda hissedilen yorgunluk gelip-geçicidir”

MS’li bireyler, sıcak ortamlarda sinir iletimi yavaşladığı için kendilerini daha yorgun hissedebilirler. Ancak  bu gelip geçici bir durumdur ve hastalık seyri üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

(Visited 10 times, 1 visits today)