Uçakta kuvvetli basınç hissi yaşanması doğal mı, hastalık mı?

Kuvvetli basınç hissi, uçak yolculuğunda pek çok kişinin  kabusudur.  Uzmanlar, basınç hissi ve devamında oluşan ağrı, tıkanıklık, kulakta çıtırtı sesi duyma gibi şikayetlerin. ” Östaki tüpü tıkanıklığının” sinyalleri olabileceği uyarısında bulunuyor.

Tatil sezonunun açılmasıyla uçak yolculukları da arttı. Çoğu zaman büyük bir keyifle başlayan bu yolculuklar, kulaklarda oluşan kuvvetli basınç hissi nedeniyle kabusa dönüşebiliyor. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Günbey, kulakta basınç hissiyle ilgili bilgiler verdi:

Östaki tüpü tıkanıklığı sinyalleri olabilir 

Genellikle uçak seyahati sırasında ortaya çıkan kulakta kuvvetli basınç hissi, sadece yolculuk süresince değil, sonrasında da bireylerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.  Yolculuk sırasında sakız çiğneme, esneme gibi farklı yöntemlerle bu basınç hissi azaltılmaya çalışılsa da, özellikle sık sık yolculuk yapan kişiler için uçakta geçirilen süreyi kabusa çevirebiliyor.

Basınç hissi ve devamında oluşan ağrı, tıkanıklık, kulakta çıtırtı sesi duyma gibi şikayetler bizlere östaki tüpü tıkanıklığının sinyallerini vermektedir.

Östaki tüpündeki fonksiyon bozukluğu

Östaki borusu, dışarıdaki atmosfer basıncıyla orta kulak basıncını dengeleme görevi görmektedir. Östaki tüpündeki fonksiyon bozukluğu, dış basıncın hızlı değiştiği uçak yolculuğu gibi durumlarda daha sık olmak üzere hastalarda, kulakta dolgunluk ve basınç hissi, kulak ağrıları, kulakta çıtırtı sesi duyma, tıkanıklık gibi şikayetlere yol açmaktadır. Bu şikayetler bazen östaki tüpündeki darlığa bağlı olarak normal zamanda da ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi edilmezse…

Özellikle sık sık uçak seyahati yapan bireylerde, dalgıçlıkla uğraşan kişilerde ve uçuş görevlilerinde daha fazla ortaya çıkan östaki tüpü tıkanıklığı rahatsızlığı tedavi edilmezse, orta kulak enfeksiyonu, kulak zarı çökmesi, işitme kaybı gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Östaki Balon Tuboplasti

Son yıllarda ülkemizde uygulanmaya başlanan Östaki Balon Tuboplasti yöntemiyle hastaların yaşam kalitesinin artıyor. İlk olarak 2010 yılında ABD’de de yapılmaya başlanan bu yöntem, ülkemizde de son 4-5 yıldır uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi öncesinde östaki tüpü tıkanıklığı yaşayan hastalara genellikle kulağa tüp uygulaması yapılmaktaydı. Tüp takılan hastaların ise deniz, havuz gibi suyla teması kısıtlanmakta, hatta banyo yaparken dahi kulaklarda tıkanıklık yaşanmaktaydı. Östaki Balon Tuboplasti sonrasında, hastanın suyla temasında herhangi bir sıkıntı yaşanmamakta, hasta uçak seyahatlerine de rahatlıkla çıkabilmektedir.

Östaki Balon Tuboplasti yöntemi nasıl uygulanıyor?

İşlem tamamen kapalı yöntemle, herhangi bir kesi veya tampon uygulaması olmaksızın gerçekleştirilmektedir. Östaki tüpünü genişletmek için, balon kateter yardımıyla endoskopik olarak östaki borusu içinde kateteri ilerletmektedir. Bu işlem sonrasında hasta aynı gün hastaneden taburcu olabilmekte ve 1 ay gibi kısa süre sonrasında hastanın şikayetleri gerilemeye başlamaktadır. 5 yaşından itibaren çocuklarda da uygulanabilen bu yöntem, östaki tüpü tıkanıklıklarında kalıcı bir tedavi şeklidir.

(Visited 8 times, 1 visits today)