Mesane kanseri de sigara içenleri seviyor

Günümüzde en sık görülen kanser türünden biri olan mesane kanseri, özellikle 65 yaş ve üzeri, sigara kullanımı olan ve genetik yatkınlığı yüksek erkeklerde ortaya çıkıyor.

Sağlıksız beslenme, sigara, obezite ve hareketsiz yaşam dünyada kanserin hızla artmasına neden oluyor.  Ancak  erken teşhis de hayat kurtarıyor. Mesane ve cilt kanseri alanında yaptığı araştırmalarla dikkat çeken Pierre Fabre İlaç’ın Türkiye Genel Müdürü Dr. Hande Demirdere, Kanserle Savaş Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada şunları kaydetti.

MESANE KANSERİ BELİRTİLERİ

Günümüzde en sık görülen kanser türünden biri olan mesane kanseri, özellikle 65 yaş ve üzeri, sigara kullanımı olan ve genetik yatkınlığı yüksek erkeklerde tespit ediliyor. Mesane kanserinin ilk belirtileri, idrar yaparken ağrı ve kanamadır. Bu tarz şikayetleri olan kişiler, vakit kaybetmeden uzmana başvurmalı. Ayrıca önemli bir cilt kanseri olan Malign Melanom riski açısından vücuttaki benlere dikkat edilmeli ve kontrol ettirilmelidir.

HAREKETSİZ YAŞAM TARZI GELECEĞİ DE TEHDİT EDİYOR

Kanser tedavisinde erken teşhis çok önemli.  Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mesane ve cilt kanserinde de erken tanı hayat kurtarmaktadır. Risk grubundaki hastaların belirli aralıklarla gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırarak kontrol ettirmeleri, bu hastalıkların erken teşhis edilmesi açısından fayda sağlamaktadır. Erken evrede konulan tanının ardından doğru tedavi hayat kurtarabilmektedir.

Kanserin temel nedenleri sağlıksız beslenme, tütün kullanımı ve obezitedir. Hareketsiz yaşam tarzını getiren çalışma biçimi, devamlı bilgisayar kullanımı, yalnız günümüz için değil gelecek nesiller için de tehlike arz etmektedir. Dünya Kanser Raporu’na göre, 2030 yılında kanserin birinci ölüm nedeni olacağı ve kanser vakalarındaki artışın da yüzde 50’yi bularak, her yıl 15 milyon kişinin kansere yakalanacağı öngörülmektedir.

(Visited 38 times, 1 visits today)