Kovid-19 geçiren herkes kalbine baktırmalı

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Sezer, Kovid-19’un kalp krizi, ritim bozuklukları, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı ve kalp yetersizliği gibi sorunlara neden olabildiğini belirterek, hastalığı geçiren herkesin kalp muayenesi olmasını önerdi.

Her geçen gün bir yenisi yayımlanan çalışmaların, Kovid-19’un kalpte yol açtığı kısa ve uzun vadeli etkilere dair endişeleri derinleştirdiğini ifade eden Prof. Dr. Sezer, salgının Çin’de ortaya çıktığı günden bu yana geçen zamanda koronavirüs kaynaklı çeşitli kalp problemleri gözlemlendiğini, dünyanın farklı yerlerindeki doktorların deneyim paylaşımları ile Kovid-19’un neden olduğu kalp sorunlarının gerçek boyutunun ortaya çıktığını anlattı.

Prof. Dr. Murat Sezer, şöyle devam etti:

“Araştırmalara göre Kovid-19 geçiren her 5 ya da 10 hastadan birinde değişik derecelerde kalp problemleri ortaya çıkıyor ve bu hastalarda Kovid-19 daha şiddetli seyretme eğiliminde oluyor.

Öncesinde bir kalp rahatsızlığı olup olmadığı bilinmeyen kişilerin koronavirüsü atlattıktan sonra kalpleri manyetik rezonans (MR) ile görüntülendiğinde, bu kişilerin yüzde 70 – 80’inin kalbinin değişik bölgelerinde devam eden iltihabi reaksiyonlar görülebiliyor.”

Kovid-19 kalbi nasıl etkiliyor? 

1. Kalp krizini tetikliyor

Araştırmalar, Kovid-19’un kalbe yönelik etkilerinin başında kalp krizi olduğunu gösterdiğini kaydeden Prof. Dr. Murat Sezer, bu hastalarda kalp krizi riskini artıran mekanizmalardan özellikle ikisinin öne çıktığını anlattı:

Prof. Dr. Murat Sezer,  şunları dile getirdi:

“Zaten kalp damar hastalığı olanlarda Kovid-19’un iltihabi etkisi sebebiyle damarda daralmaya yol açan kolesterol plağı yırtılıyor ve ortaya çıkan pıhtı, kalbi besleyen damarları tıkayarak kalp krizine neden olabiliyor. Ayrıca hastaların akciğerlerindeki hasar dolayısıyla kanda azalan oksijen miktarı da kalp krizini tetikleyebiliyor. Kalp krizine yol açan başka bir durum ise, kalp kasını besleyen mikro dolaşımda pıhtılaşma ile tıkanmaların ortaya çıkmasıdır.” 

2. Ritim bozukluğu tek belirti oluyor

Kalpte görülen sorunların ikinci sırasında ritim bozukluklarının geldiğini ifade eden Prof. Dr. Murat Sezer, koronavirüs hastalarında iyi veya kötü huylu ritim bozuklukları ile sık karşılaşıldığını, her 5 Kovid-19 hastasından 4’ünde ritim bozuklukları görülebildiğini, bu bozuklukların kalpte elektrik iletimini sağlayan yolların iltihabına bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirtti.

Prof. Dr. Murat Sezer, “Hatta başka hiçbir belirtiye sahip olmayan bazı hastalarda çarpıntı hissi, ilk ve tek şikayet olabiliyor” diye bilgi verdi.

3. Kalp kası iltihaplanıyor

Kovid-19’a yakalanan hastalarda kalp kası iltihabı görülmesinin de sık rastlanan bir durum olabildiğini anlatan  Prof. Dr. Murat Sezer, hastaların bir kısmında bu iltihabın zamanla çözülürken, bazılarında iyileşmenin uzun sürebildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Murat Sezer, “İyileşme sonrasında bile kalpte standart görüntüleme yöntemleri ile görülemeyen yara izleri kalabiliyor” dedi.

4. Kalp zarı iltihaplanıyor

Hastaların bir kısmında kalbi çevreleyen zarlarda iltihap ve sıvı birikimi izlenebildiğini de belirten Prof. Dr. Murat Sezer, şöyle devam etti:

”Bazen hiç belirti yaşanmadığı gibi bazen de iltihabın ve toplanan sıvının ciddiyetine bağlı olarak keskin göğüs ağrısı gibi şikayetler veya nefes darlığında artış da yaşanabiliyor. Kovid-19 tutulumuna bağlı olarak kalp zarı yaprakçıkları arasında biriken sıvı, standart görüntüleme yöntemlerinden ekokardiyografi ile kolaylıkla tanınabiliyor ve çoğunlukla kendini sınırlandırıp zamanla emilerek kaybolabiliyor.” 

5. Kalp yetersizliği yaşanıyor

Kovid-19 gibi insan vücudunu tamamen etkileyen hastalıkların kalbin üzerindeki yükü artırdığını ve bu artan yükün hastaların bir kısmında büyük sorunlara yol açmazken, halihazırda kalp hastalığı olan hastalarda ve/veya Kovid-19 sebepli kalp kası iltihabı gelişen hastalarda ise kalbin işini zorlukla yapabilir hale gelebildiğini, kalp yetersizliği olarak tanımlanan bu durumda kalbin pompa gücünü azalttığını da dile getiren Prof. Dr. Murat Sezer, yaşanan durumu “Kalp akciğerlerdeki kanı uzaklaştıramıyor, akciğerlerde biriken sıvı nefes almayı daha da zorlaştırıyor” diye anlattı.

Hastalık sonrası kalp muayenenizi yaptırın

Prof. Dr. Murat Sezer, Kovid-19’un kalp krizi, ritim bozuklukları, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı ve kalp yetersizliği gibi sorunlara neden olabildiğini belirterek, hastalığı geçiren herkesin kalp muayenesi olmasını önerdi.

Kovid-19 geçiren kalp hastalarında virüsün yol açtığı hasarın tespit edilebilmesinin tedavi planlaması açısından büyük önem taşıdığını da belirten Prof. Dr. Murat Sezer, kalbin manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemiyle tetkik edilmesinin koronavirüs sebepli ödem ve iltihap gibi durumları görmek, etkilenen kalp fonksiyonlarını ve hasarlı bölgeleri tespit etmek için önemli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Murat Sezer, “Böylece ileri dönem için risk belirlemesi yapabilmek veya uygun tedavi ve önerileri hastalara sunmak mümkün hale gelebilir. Özellikle önceden kalp hastalığı olanlarda koronavirüs sonrası kalp MR’ının hastalığın yol açtığı sorunların tespitinde altın standart olacağı öngörülüyor” dedi. 

(Visited 13 times, 1 visits today)