Koah’lı hastalarda, bazı hastalıkların görülme riski daha fazla

KOAH, dünya çapında ölüm nedenleri arasında 3’üncü sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre,  2019 yılında 3,23 milyon kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetti. Uzmanlar, ”nefes darlığınız varsa koah olma ihtimalinizi de düşünün” diyor.

 

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Özdemir, koah hastalarında kalp, depresyon gibi hastalıkların da görülme riskinin daha yüksek olduğuna işaret etti.

Türkiye’de de ölüm nedenleri arasında 3’üncü sırada 

KOAH dünya çapında ölüm nedenlerinde 3’üncü  sırada, engelliğe yol açan yaşam yılı değerlendirmesinde de 7’inci  sırada yer alan önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizde de benzer şekilde ölüm nedenlerinde 3’üncü  sırada, engelliğe yol açan yaşam yılı değerlendirmesinde de 8’inci sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 2019 yılında 3,23 milyon kişi KOAH nedeniyle kaybedilmiştir.

En sık görülen belirtiler nelerdir?

Nefes darlığı,
Öksürük (balgamlı veya kuru) ve
Hırıltı ve yorgunluktur.
Nefes darlığı en önemli ve genellikle ilk semptomdur ve KOAH’ın erken safhalarında eforla nefes darlığı olarak başlar. Hastalar merdiven çıkmada veya koşu ve spor faaliyetlerinde eskiye göre kapasitelerinin düştüğünü ve nefeslerinin daraldığını veya kendi yaşıtlarına göre daha çabuk yorulduklarını hissederler. Hastalık ilerledikçe nefes darlığı belirginleşir ve istirahat halinde bile nefes darlığı hissedilmeye başlanır. 

KOAH’lı hastalarda, bu hastalıklarda daha fazla görülür 

Koahlı hastalarda  ”Akciğer enfeksiyonları, Akciğer kanseri, Kalp hastalıkları, Osteoporoz, Depresyon ve Anksiyete” gibi eşlik eden hastalıkların görülme riski daha yüksektir. Bu hastalıklarla ve diğer kronik hastalıklarla birliktelik KOAH hastalığının seyrini kötüleştirmektedir.

(Visited 18 times, 1 visits today)