Diyabetin az bilinen belirtileri…

Diyabet, hem genç hem de yetişkin yaş grubunda sıklıkla görülen hastalıkların başında geliyor. Uzmanlar, diyabetin sık görülen belirtilerinin yanı sıra nadir görülen belirtilerine de dikkati çekiyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Eylem Çağıltay, sık ve nadir görülen diyabet belirtilerini anlattı.

Sık görülen semptomlar

Klasik diyabet semptomları; çok idrara çıkma, çok su içme, aşırı yemek yeme veya iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma, ağız kuruluğu, gece idrara çıkma şeklinde görülmektedir. Doğal olarak bir semptomun birden fazla nedeni olabileceği de akılda tutulmalıdır. Bu semptomların diyabete bağlı olup olmadığı sağlık kurumlarınca araştırılmalıdır. Eğer şikayetler ilerlerse karın ağrısı, kramplar, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı gibi diyabetik ketoasidoz (halk arasında şeker koması) semptomları ortaya çıkabilmektedir.

Nadir görülen semptomlar

Daha az görülen diyabet semptomları ise; bulanık görme, açıklanamayan kilo kaybı, inatçı enfeksiyonlar, tekrarlayan mantar enfeksiyonları ve açıklanamayan kaşıntılardır.

(Visited 11 times, 1 visits today)