Kanser tedavisinde yumurtalık zarar görse bile gebelik mümkün mü?

Uzmanlar, kanser tedavisi görmenin çocuk sahibi olmaya engel olmadığına dikkati çekiyor.  Hatta, ”yumurtalıklar tamamen zarar görmüş olsa bile gebeliğin mümkün olabildiğinin” altını çiziyor.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Öğr. Ü. Mert Yeşiladalı, ülkemizde kanser tedavisi öncesi yumurta ve sperm dondurma işlemlerinin yapılabildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

”Hastaların büyük kısmı bu konuda yeterli bilgile sahip değil”

Böylece hastalar kanser tedavisinden sonra da çocuk sahibi olabiliyor. Ancak ne yazık ki hastaların çok büyük kısmı bu konuda yeterli bilgiye sahip değil.

2006-2010 yılları arasında ABD’de yapılan bir çalışmada, kanser tedavisi alacak hastaların sadece yüzde 6’sının, tedavinin kısırlığa neden olabileceği ve doğurganlığın korunmasının mümkün olduğuyla ilgili bilgilendirildiği rapor edilmiş. Bu inanılmaz düşük bir oran. Ancak son 10 yılda gerek yumurta dondurma tekniklerinin gelişmesi, gerekse bu konunun kongre ve bilimsel yayınlarda daha fazla gündeme gelmesi sebebiyle bu oranda artış var. Son yıllarda İngiltere’de yapılan bir çalışmada, bu oranın yüzde34’e yükseldiğini görüyoruz. Ancak yine de hastaların üçte ikisinin bu konu hakkında bilgilendirilmediği sonucu çıkıyor.

”Yumurtalıklar tamamen zarar görmüş olsa bile gebelik mümkün”

Kanser tedavisinden yumurtalıklar zarar görebilir ancak rahim genellikle zarar görmez. O yüzden eğer elimizde dondurulmuş yumurtalar varsa, hastanın yumurtalıkları tamamen fonksiyon yitirmiş olsa bile sağlıklı bir gebelik elde edebiliriz. Elimizde bir rahim ve dondurulmuş yumurtalar olması yeterli.

(Visited 6 times, 1 visits today)