Kanser hastaları, covid-19 aşılama takviminde hangi grupta?

Covid pozitif olan 20 binden fazla kanser hastasının değerlendirildiği araştırmalarda, bu hastalarda covid-19 nedeniyle ölüm riski yüzde 25-30 olarak bildirildi.  Peki, Türkiye’de kanser hastaları aşılama takviminde, hangi grup içinde yer alıyor? Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Anacak , ”Kanser hastalarının içerisinde bulunduğu kronik hastalığı olan kişiler grubu, 3’üncü  aşamada aşılanacaklar arasında bulunmaktadır.”, ” Kanser hastaları öncelikli gruplar içinde olmalıdır.”

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, kanser hastalarının hem
covid-19 bulaşması, hem de covid-19’a bağlı ölüm riski açısından en riskli grupta bulunduğuna işaret ederek, aşılama takviminde mutlaka öncelik verilmesi çağrısı yaptı.

”Kanser hastaları bu dönemde dahi defalarca hastaneye gitmek zorunda”

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı, seyahat kısıtlamasının yürürlükte olduğu dönemlerde dahi kanser hastaları tanı, tedavi ve takip için defalarca sağlık kuruluşlarına gitmek zorundadırlar. Bir kanser hastası laboratuvar incelemelerinden görüntüleme tetkiklerine, girişimsel tanı işlemlerinden cerrahi, radyoterapi ve kemoterapiye dek çok sayıda uygulamaya maruz kalmaktadır. Bütün bunlar pandemi sırasında evde kalan diğer insanlara göre covid-19 bulaşma riskini arttırmaktadır. 

”20 bin hastayla yapılan çalışmaya göre ölüm riski yüzde 25-30”

İngiltere, Fransa ve tüm Avrupa ülkelerini kapsayan ve covid pozitif olan 20 binden fazla kanser
hastasının değerlendirildiği araştırmalarda,  bu hastalarda covid-19 nedeniyle ölüm riski yüzde  25-30
olarak bildirilmiştir.’

Kanser hastaları ”kronik hastalığı olan” kişiler grubunda

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı aşılama takviminde kanser hastalarına yönelik bir düzenleme
olmadığı görülmekte. Temel olarak yaşa aralığına bağlı olarak yapılan sıralamada, risk taşıyan mesleklere öncelik verilmekle birlikte, tüm diğer gruplardan da riskli durumda olan kanser hastaları öncelik kapsamında değerlendirilmemiştir. Kanser hastalarının içerisinde bulunduğu ‘Kronik hastalığı olan kişiler grubu’ 3’üncü aşamada aşılanacaklar arasında bulunmaktadır.

Buna göre örneğin 45 yaşındaki bir kanser hastasının aşılama için 3’üncü aşamayı beklemesi gerekir. Ancak elimizdeki verilere göre bu hastanın covid pozitif çıkması durumunda ölüm
riski yaklaşık yüzde 10 civarındadır ve aşılama için ön sıralarda olmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın aşılama takvimi gözden geçirilmeli, kanser hastaları riskli gruplar arasına alınarak aşılama takviminde öncelik verilmelidir. 

(Visited 15 times, 1 visits today)