Kırmızı et pişirmeden önce neden yıkanmamalı?

Uzmanlara göre, tüketicilerin mutfakta yaptığı en yaygın hatalardan biri, eti pişirmeden önce yıkamak. Kırmızı et pişirilmeden önce neden yıkanmamalı? 

Tüketicilerin mutfakta yaptığı en yaygın hatalardan biri, kırmızı eti pişirmeden önce yıkamak. Bonfilet Gastronomi Danışmanı Dr. İlkay Gök, konuya ilişkin şu uyarılarda bulundu.

”Deterjanla yıkayanlar bile var”

Satın aldıkları etin yeterince temiz olmadığını düşünen tüketiciler su, sirke ve limon suyunun yanı sıra deterjan ve sabun gibi tehlikeli kimyasallarla eti temizlemeyi tercih ediyor. Ancak, yıkanan ette çapraz bulaşma gerçekleşerek, etin yüzeyindeki bakteriler çevreye yayılıyor. Ve bulaşan yüzeyler temizlenmediği takdirde, bu bakteriler insana geçerek zehirlenme ve hastalanmalara neden olabiliyor.

Yıkanan etten sebzelere bile bakteri bulaşabilir 

Yapılan son araştırmalar, eti temizlemek için yıkayan insanların, eti yıkadığı yüzeyin yakınında bulunan sebzelere çapraz bulaşmayla yüzde 26 oranında bakteri bulaştırabildiğini, bu sebzeleri de salatada çiğ tüketmenin ardından, bakteriyel gıda zehirlenmesi yaşama riskinin arttığını gösteriyor.

İnsanların yüzde 32’si ise eti yıkamasa bile ete dokunduktan sonra elini çok iyi yıkamadığı için çapraz bulaşmayla sebzelere bakteri bulaştırıyor. 

(Visited 31 times, 1 visits today)