Kadınlarda olmaz demeyin sigara mesane kanseri riskini artırıyor

Mesane kanseri,  ağırlıklı erkekleri tehdit eden bir hastalık. Yeni tanı alan her 4 hastadan 3’ü erkek. Ancak kadınlarda görülme sıklığı yıllar içinde giderek artıyor. Uzmanlar, bu durumu kadınlardaki sigara tüketimine bağlıyor. Ve mesane kanseri kadınlarda daha ölümcül olabiliyor.  

Acıbadem Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Acıbadem Taksim Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Can Öbek, kadınlara mesane kanseri hakkında uyarılarda bulundu.

İleri yaş hastalığı

Mesane kanseri, idrar kesesinin iç yüzeyini döşeyen hücrelerin kontrolsüz çoğalarak bir kitle haline gelmesi olarak tanımlanıyor. Ülkemizde erkeklerde görülen kanserler arasında dördüncü sırada yer alıyor. Endüstriyel toplumlarda daha sık görülen bu hastalıkta yeni tanı alan her 4 hastadan 3’ü erkek.

Kadınlarda görülme sıklığı artıyor 

Ancak kadınlarda görülme sıklığı da yıllar içinde artıyor. Hastalığın temel nedenlerinden birisinin tütün ürünleri olması nedeniyle kadınlardaki artışın sigara tüketimine bağlanabileceği belirtiliyor. Mesane kanseri kadınlarda daha ölümcül olabiliyor. Bunun nedeni tam olarak bilinemese de tanıda gecikme, biyolojik farklılıklar ve tedavi seçimleri etken faktörler olarak sıralanabilir. Hastalığın ileri yaşlarda ortaya çıktığını da söyleyebiliriz. Hastalarımızın yüzde 90’ı 50 yaşın üzerindedir ve ortalama yaş da 73’tür.

Sigara, riski dört kat artırıyor

Sigara kullanan kişilerde mesane kanseri sıklığı içmeyenlere göre dört kat fazla. Sigarayla alınan kanser yapıcı maddeler böbreklerden süzülür. Dolayısıyla sigara, tüm idrar yollarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ancak idrar, mesanede uzun saatler kaldığı için kanser yapıcı etkisini en çok bu organda gösteriyor. Tütün kullanımı süresi ve miktarı, bu hastalığa yakalanmayla doğrudan alakalı. Ayrıca pasif içicilik de hastalık nedeni olabiliyor.

Elektronik sigara da bir neden

Araştırmalar, elektronik sigaraların da mesane kanserine yol açtığı görüşünü destekliyor. Bazı kimyasal maddelere, özellikle boyalara uzun süre maruz kalma, çevre organlara uygulanan radyoterapi de diğer nedenler arasında.

Hastalığın en önemli belirtisi idrarda kanama 

Hastalığın en önemli belirtisi idrarda kanama.  Mesane kanseri için henüz bir tarama testi yok. Bu nedenle belirtileri çok dikkatle ele almak gerekiyor. En önemli belirti olan idrarda kanama kısa süreli olup geçebilir ve tekrarlaması uzun zaman sonra olabilir. Kanamanın ağrısız olması kuşkuyu artırır. İdrarında kan gören kişilerin herhangi bir muayene ve tetkik yapılmadan ‘üşütme, kum dökme, sistit’ gibi yanlış teşhislerle vakit kaybetmeleri, hayati sonuçlar doğurabilir. Mesane kanseri bazen idrarda kan olmadan yanma, sızı ve sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

(Visited 21 times, 1 visits today)