Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyonun adı ”Omicron”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Güney Afrika’da ilk kez tespit edilen ve B.1.1.529 olarak da adlandırılan Covid-19 yeni mutasyonunu “Endişe Mutasyonu (VOC)” olarak sınıflandırarak, mutasyonun yeni adını “Omicron” olarak belirledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Güney Afrika’da görülen ve B.1.1.529 olarak adlandırtılan koronavirüsün yeni mutasyonunu değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıda, B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adını değiştirerek, “Omicron” ismini verdiğini duyurdu.

Bu mutasyonun daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında “Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. On bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde” ifadelerine yer verdi.

Omicron mutasyonunu taşıyan vaka sayısının Güney Afrika’daki giderek arttığını belirten DSÖ, yeni mutasyonunu “Endişe Mutasyonu (VOC)” olarak sınıflandırdığını kaydetti.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar B.1.1.529 mutasyonu taşıyan 100’den az vakanın rapor edildiği ifade edildi. Vakaların çoğunlukla Güney Afrika’da doğrulandığını belirten DSÖ, yeni mutasyonun Hong Kong, İsrail, Botsvana ve Belçika’da da tespit edildiğine dikkat çekti.

Omicron varyantı tespit edilen kadın Türkiye’den uçmuş

Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonu ‘Omicron’un tespit edildiği Belçikalı kadının, Mısır’dan Türkiye aktarmalı olarak ülkesine döndüğü öğrenildi.

(Visited 6 times, 1 visits today)