Yeni takma diş kullananlara; ”yüksek sesle ayna karşısında okuma çalışması yapın” önerisi

Diş eksiklikleri tedavisinde kullanılan hareketli protezlere alışmak zaman alabiliyor. Bazı kişilerde takma dişler vuruklara neden olabiliyor, bazıları yemek yemede zorlanıyor, bazıları da rahat konuşamayabiliyor. Protez takmaya başlayanlar alışma sürecinde nelere dikkat etmeli?

Protez Uzmanı Dr. Dt. Kübra Yıldız Domaniç,  halk arasında takma diş olarak bilinen hareketli protezlere alışma sürecinde sabır gösterme ve hekimle uyum içinde olmanın önemine işaret etti.

Daha önce kullanmış olsanız ile mutlaka bir süre gerekecektir

Yeni protezlerin kullanımını öğrenme zaman ve sabır ister. Daha önce protez kullanmış olsanız bile yeni protezlerinize alışmanız için mutlaka bir süre gerekecektir. Bu sürede protezinizin, ağız yapınızla birebir uyumlanması ve tam konforla kullanabilmeniz için bazı aşındırmalar, düzeltmeler gerekebilir. Sabır gösterir ve hekiminizle uyum içinde olursanız, kısa bir süre içerisinde protezinizi rahatlıkla kullandığınızı göreceksiniz.

Kullanım sırasında vuruklar olabilir 

Protezler yapılırken ne kadar özen gösterilirse gösterilsin, kullanım sırasında vuruklar olabilir. Vuran yerler mutlaka doktorunuz tarafından düzeltilmelidir. Protezlerin hasta tarafından törpülenmesi yanlıştır ve çok daha büyük problemlere neden olabilir. Vuran yerlerin alınması için doktora gelmeden önce protezleri en az 4 saat kullanmış ve bir öğün yemek yemiş olunmalıdır. Bu süre vuruk yerlerinin görülebilmesini sağlar. Ağızdaki dokular proteze alıştıkça sorunlar da zamanla azalacaktır.

Protezlerle rahat yemek yemek birkaç hafta sürebilir 

Yeni protezler, ilk zamanlarda ağızda yabancı ve büyükmüş hissi verebileceğinden, dudak ve yanaklarda doluluk hissi duyulabilir.  Alt çenede hareketlilik çok olduğundan alt proteze alışmak, üst proteze alışmaktan daha zor olabilir. Alt protez daha çok hareket edecek ve yerinden çıkacaktır. İlk günlerde salgı bezlerinin uyarılması sonucu tükürük miktarı genellikle artar ancak bu durum zamanla geçer. Tam protezlerle daha rahat yemek yiyebilmek birkaç hafta sürebilir. Hasta başlangıçta küçük parçalara bölünmüş yumuşak besinler çiğnemelidir. Sağ veya sol hangi taraf daha rahatsa o taraf ile ve dudaklarını açmadan ve küçük lokmalar alarak yavaş yavaş çiğnemelidir.

Tam protezlerle özellikle ilk haftalarda ön dişlerle kesinlikle ısırılmamalıdır. Bu durum protezlerin arka kısımlarının dokulardan uzaklaşmasına sebep olur.

Rahat konuşabilmek için okuma çalışması yapın 

Protezlerle rahat konuşabilmek de zaman alır. Bu nedenle protez takan kişiler, yüksek sesle ve ayna karşısında okuma çalışması yapmalı. Ayrıca doğru telaffuz edilemeyen kelimeler tekrar edilerek, normal hale getirilmeye çalışılmalıdır.

Asla sıcak suya koymayın 

Ağız sağlığı ve protezin daha uzun ömürlü olması için, protezdeki besin artıklarını her yemekten sonra temizlemek gerekir. Temizleme işlemi yumuşak bir fırça, sıvı sabun veya sabunla yapılmalı. Günlük temizliğe ek olarak haftada 1 defa temizleme tabletleri kullanılabilir. Protezin her yerini hafif kuvvetle fırçalarken, protezler asla sıcak suya koyulmamalı. 

Yılda en az bir kez  kontrole gidin

Çeşitli faktörlere bağlı olarak protez altındaki dokular değişebilir. Zamanla protez, dokularla uyumunu kaybeder ve hasta bu durumu fark edinceye kadar dokularda zararlara sebep olabilir. Protezle ilgili veya ilgisiz ağızda çeşitli lezyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tam protez kullanan hastalar, yılda en az bir kere hekim tarafından dikkatle muayene edilmelidir.

(Visited 15 times, 2 visits today)