”Epilepsi ve Ben” resim yarışmasında dereceye girenler belli oldu

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından 14 yıldır düzenlenen ”Epilepsi ve Ben” resim yarışmasında, dereceye girenler belli oldu.

UCB Pharma A.Ş’nin koşulsuz destek olduğu Epilepsi ve Ben resim yarışmasında,   epilepsiyle yaşayan çocuk ve gençlere kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ortak bir platform sunma hedefleniyor. 

Türkiye’nin dört bir yanından 6- 16 yaş arası epilepsiyle yaşayan çocuk ve gençleri bir araya getiren yarışmanın jürisinde Prof. Dr. Naz Yeni, Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Prof. Dr. Nerses Bebek,  Psikolog Naz Bozok ile Ressam Tülin Kanun yer aldı.

Hayata umutla sarılan epilepsili çocuk ve gençlerin jüri üyelerini duygulandıran resimleri arasından, 6- 11 yaş kategorisinde Arzu Erbil  birinci,  Fatma Azra Akıllıoğlu ikinci,  Şeyma Akköse ile üçüncü oldu.  12- 16 yaş kategorisinde ise Rana Karahan  Elanur Memeli ve  Gamze Özdemir  ilk üç dereceyi paylaştı.

Çocuk ve gençlerin epilepsiyle yaşarken yapamadıkları, yapmak istedikleri, hayalleri ve daha birçok duygusunu renkler aracılığıyla aktardığı resimler kadar, o resimlerin hikayeleri de dikkat çekti. 6- 11 yaş kategori  birincisi  Arzu Erbil, ”beyninin içinde olanlara rağmen bu dünyadan alıp uçuran mutluluklarını anlatmak istediğini”, 12- 16 yaş kategori birincisi  Rana Karahan ise ”epilepsi nöbeti sırasında ve sonrasındaki duygularını ve etrafında olup bitenleri” resmettiğini  söyledi.

Epilepsiye karşı bilgi eksikliğine dayalı ön yargıları ortadan kaldırmayı ve hastalık hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen Epilepsi ve Ben resim yarışması,  her yıl yüzlerce epilepsili çocuğun sesi olmaya devam edecek.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgilerle, bu yıl ve geçmiş yıllarda dereceye giren resimlere www.epilepsiveben.net ve Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin websitesi www.turkepilepsi.org.tr üzerinden ulaşılabiliyor. 

(Visited 14 times, 1 visits today)