Corona virüse karşı hamileler ne yapmalı?

Corona virüs,  hamilelerde de tedirginlik yarattı. Peki virüsten korunmak için hamileler ne yapmalı? Virüs fetüse bulaşır mı? 

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, hamilelere yönelik şu tavsiyelerde bulundu.

Hamilelerin virüsten nasıl etkileneceği konusunda sınırlı veri var. Ancak…

Bilim dünyası, hamilelerin virüsten nasıl etkileneceği konusunda sınırlı veriye sahip. Ancak virüsü kaptığınızdan şüpheleniyorsanız, öncelikle pnömoni (akciğer iltihabı) ve grip gibi yaygın nedenleri kontrol ettirmelisiniz.

Hamile kadınların bağışıklık sistemleri kolayca düştüğü için solunum yolu hastalıklarına karşı iyi bir direnç gösteremezler. Bu yüzden, 2003 SARS salgını ve 2009 H1N1 salgını gibi salgınlar sırasında, hamile kadınlarda daha yüksek ölüm oranları görüldü.

Virüs fetüse bulaşır mı ?

Bir ebeveyn corona virüs ile enfekte olursa, doğmamış çocuklarına virüs muhtemelen bulaşmayacaktır. Çünkü fetüsten geçtiğini bildiğimiz herhangi bir solunum virüsü yok. Daha önceden kayıt altına alınan doğumlar bunu doğruluyor.

Nasıl korunmalı ?

Hamilelik, vücudun grip gibi enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırır. Bu nedenle grip hastalığının önlenmesi için grip aşısı yapılmalı.

Düzenli el yıkama ve el dezenfektanlarının kullanılması, corona virüsün yayılmasını ve diğer bulaşıcı hastalıkları önleyebilir.

Hamileyseniz hava sirkülasyonunun iyi olmadığı kalabalık alanlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Ancak bu yerlerden birine girmeniz gerekiyorsa, ek koruma için bir yüz maskesi takmalısınız.

(Visited 71 times, 1 visits today)