Çocuk isteyen egzersiz yapsın, belli aralıklarla aç kalsın

Erkeklerde sperm sayıları sağlıksız beslenme, sigara kullanımı ve kronik stres gibi faktörlere bağlı olarak her geçen yıl azalıyor. Araştırmalara göre,  özellikle yüksek yoğunluklu egzersizler erkeğe bağlı kısırlık tedavisini olumlu yönde etkiliyor. Yine  belirli süre aralıklarında aç kalmak hem kadın,  hem de erkekte üremeye olumlu katkı sağlıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Laboratuvarı Sorumlusu, Embriyoloji Uzmanı Dr. Murat Başar,  tüp bebek tedavilerinin  giderek geliştiğini ve başarı oranlarının giderek arttığını söyledi.  Ancak yaşam ve beslenme tarzının da çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Başar, konuya ilişkin şu bilgileri verdi.

KISIRLIK TEDAVİSİ GÖREN ERKEKLERLE YAPILAN ARAŞTIRMA

 Kısırlık tedavisi gören 443 erkek üzerinde bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmada, 218’i egzersiz yapan, 215’i ise egzersiz yapmayan erkek grubu, 7 gün, 30 gün, 12 hafta ve 24 haftalık periyotlarda seminal sıvıda inflamasyon ve oksidatif stres, semen parametreleri, sperm DNA fragmentasyonu ve hamilelik oranları yönünden incelendi. Crossfit tarzı egzersiz yapan grupta,  yapmayan gruba göre seminal sıvıda inflamatuar ve oksidatif stres belirleyicileri anlamlı şekilde düşük bulundu. Gebelik oranlarında artış olduğu görüldü. O nedenle haftada 3 kez crossfit yapmak üremeyi olumlu etkiliyor.

ARALIKLARLA ORUÇ TUTMAK 

Egzersizlerin yanı sıra belirli süre aralıklarında aç kalmanın da üremeyi olumlu yönde etkilediğine ilişkin araştırmalar bulunmakta. Belirli periyotlarda erkekler için 16-18, kadınlar için 12-14 saat aç kalmak üremeyi olumlu yönde etkiliyor. Fareler üzerinde yaptığımız bir çalışmada da,  aralıklı oruç uygulamanın farelerin sperm hücreleri üzerinde yaşlanmayı hızlandıran genlerin baskılandığını gördük.

SAĞLIKLI SPERM İÇİN ÖNERİLER 

Ayrıca beslenmeye eklenecek bazı takviyeler de üreme sağlığını ve dolayısıyla sperm hareketliliğini ve kalitesini olumlu olarak etkilemekte.  Sağlıklı sperm için şunları yapabilirsiniz. 

Aminoasitler: Sperm hareketliliğini ve işlevselliği için çok önemli (karnitin, arginin vb.).
Çinko: Erkek üreme sisteminin normal işlev görebilmesi için gerekli olan eser bir elementtir. Vücudumuzda birçok mekanizma çinkoya ihtiyaç duyar. Çinko eksikliği azalmış erkeklik hormonu (testosteron) seviyesi ve azalmış sperm sayısıyla ilişkilidir.
Antioksidanlar: Spermler, oksidatif hasara çok duyarlıdır. Bu zararı önlemek için antioksidanlar çok önemli bir rol oynar.
C vitamini: Spermlerin içinde bulunduğu seminal plazmadaki C vitamini seviyesi diyetle ne kadar alındığıyla doğrudan ilişkilidir ve düşük seviyelerde spermin genetik materyalinin hasar görmesi olasılığı artar.
E vitamini: Çok iyi bilinen bir antioksidandır ve hücreleri serbest radikal hasarlarından korur. Yapılan bir çalışmaya göre E vitamini alan erkeklerde sperm işlevi korunarak yumurta dölleme oranı da artar.
Glutatyon/Selenyum: Glutatyon sperm antioksidan savunması için hayatidir ve sperm hareketliliğine olumlu etkileri olduğu birçok çalışma ile gösteriliyor.
Koenzim Q-10: Koenzim Q-10 sperm de enerji üretiminin olduğu orta bölümde yoğun bir şekilde bulunur. Aynı zamanda antioksidandır. Sperm hareketliliğini arttırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.
B12 vitamini: B12 vitamin eksikliği erkekte sperm sayı ve hareketliliğinin azlığı ile karakterizedir. İnfertilite problemi olan erkek hastalara B12 vitamini takviyesi yapıldığında sperm sayı ve konsantrasyonunda artış olduğu gözlenmiştir.

(Visited 14 times, 1 visits today)