Çin’de dondurmada koronavirüs tespit edilmesi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin’de dondurmada koronavirüs tespit edilmesine ilişkin, ”Gıda ile geçiş gösterilmiş bir bulaş yolu değil, eline öksüren hapşıran virüs pozitif birisi hemen elini değdirir sizde o noktaya hemen eller ve elinizi göz – burnunuza götürürseniz bulaş riski olabilir ancak gıdayı yeme yolu ile geçiş olmaz” dedi.

Prof. Dr. Kara, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, şunları dile getirdi:

”Çin’de dondurmada koronavirüs tespit edilmesi, büyük olasılıkla üretim sırasında koronavirüs pozitif birisinden bulaş olması ile ilgili olabilir. Soğukta bulunduğu için, virüs daha uzun süre tespit edilebilir Bulaşa neden olamaz dünyada bugüne kadar gıda ile geçiş gösterilmedi,

Çin’de bir seferde üretilen 4,836 kutu dondurmadan alınan örneklerden 3’ünde virüs pozitif bulunmuş. Öncelikle bu hastalık yapabilecek bir virüs mü ? Yoksa, virüs parçası mı ? Bunu değerlendirmek mümkün değil, ancak virüs bile olsa bugüne kadar gıda ile geçiş olduğu gösterilmedi.

Lütfen eksik ifade etmiş olabilirim; Gıda ile geçiş gösterilmiş bir bulaş yolu değil, eline öksüren hapşıran virüs pozitif birisi hemen elini değdirir sizde o noktaya hemen eller ve elinizi göz – burnunuza götürürseniz bulaş riski olabilir ancak gıdayı yeme yolu ile geçiş olmaz.”

(Visited 10 times, 1 visits today)