Yarından itibaren huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde aşılama başlayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde aşılamaya başlanacağını belirterek, sağlık çalışanlarının aşılanmasının da Çarşamba günü sona ereceğini açıkladı.

Fahrettin Koca, 81 il sağlık müdürü ile video konferans yöntemiyle yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 14 Ocak Perşembe günü başlatılan aşı kampanyasında an itibariyle 829 bin kişiye ulaşıldığını ifade ederek, il sağlık teşkilatlarına ve aşılamada görev yapan sağlık çalışanlarına yoğun gayretleri için teşekkür etti.

Bakan Koca, şöyle devam etti:

“Sağlık çalışanlarımıza yönelik yapılan aşılamayı Çarşamba günü itibariyle bitirelim istiyoruz. Çünkü Bilim Kurulumuzun hazırladığı plan çerçevesinde bizim aşamaları hızla takip ederek yol almamız gerekiyor.”

Hastalık gibi bazı istisnai durumlar sebebiyle aşısını yaptıramayan sağlık çalışanlarının sürecin devamında aşı yaptırabileceğini de kaydeden Koca, aşı sırası geçen sağlık çalışanlarına tüm basamaklar bittikten sonra tekrar sıra geleceğini hatırlattı.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarından itibaren huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde aşılamaya başlamak istiyoruz. Bütün illerde bizim bu organizasyonu güçlü şekilde yapmamız önemli. Özellikle huzurevi, bakımevi ve engelli evlerini hafta sonuna kadar tamamlamaya gayret edelim. Yerinde yapılan aşıdan sonra, olabilecek alerjik ve benzeri reaksiyonlara gerektiğinde müdahale etmeleri için sağlık ekibinin 1 saat kadar beklemesi gerekir.

90 yaş üstüne aşılama da yarın başlıyor

Ayrıca yarından itibaren 90 yaş üstünde olan vatandaşlarımızı da aşılamak istiyoruz. 90 yaş üstü vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarına getirmeden; aşılamalarını evinde, yerinde organize etmenizi istiyoruz. Sağlık ekibinin gerektiğinde müdahale yapabilecek nitelikte olması ve acil durum ekipmanıyla birlikte eve giderek yapması son derece önemli. Bunun takvimini de Cumartesi ve Pazar dahil olmak üzere hafta sonu tamamlamış olalım.”

Sağlık Bakanı Koca, toplantının devamında il müdürlerinden mevcut durumla ilgili bilgi aldı ve değerlendirmelerini dinledi.

(Visited 16 times, 1 visits today)