Çıkıkların yüzde 50’den fazlası omuzda meydana geliyor

Çıkık en çok omuzları seviyor… Vücuttaki en hareketli eklem olması nedeniyle, çıkıkların yüzde 50’den fazlası omuz ekleminde oluşuyor. Bunun en sık nedeniyse,  spor yaralanmaları ve travmalar. Tedavi seçenekleri ise çıkığın tipine ve hastaya göre değişiyor. Hangi çıkığa, nasıl bir tedavi uygulanmakta?

Memorial Dicle Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Gem, omuz çıkıkları, türleri ve  tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Çıkıklar omuz seviyor

Çıkıklar en sık, kolun ve omzun, yana açık ve dışa dönük olarak zorlanması sonucu oluşuyor. Çıkık esnasında omzu yerinde tutan yapılar da zarar görüyor ve tedavi edilmediğinde  hastanın yaşam kalitesi olumsuz etkileniyor.

Vücuttaki en hareketli eklem olması nedeniyle, çıkıkların yüzde 50’sinden fazlası omuz ekleminde oluşmaktadır. Bunun en sık nedeniyse spor yaralanmaları ve travmalardır. Omuz çıkıklarının oluşum mekanizması, kol açıkken düşme veya omuzun dışa doğru zorlanmasıdır. Bunun dışında eklem gevşekliği ya da epilepsi gibi bazı hastalıklar nedeniyle de görülebilir.

En sık rastlanan çıkık

En sık rastlanan çıkık, kolun ve omuzun yana açık ve dışa dönük olanıdır. Bu da en sık, genç ve aktif kişilerde görülmektedir. Tekrarlama oranı ise yüzde 90 civarındadır. 3 haftadan fazla süren çıkıklar kronik olarak adlandırılır. Tekrarlayan omuz çıkıklarında, hastaların günlük aktiviteleri sırasında omuzlarının çıkacakmış hissi ve buna bağlı güvensizlik oluşabilir. Bu durum da yaşam kalitesini oldukça düşürür, hasta yardıma ihtiyaç duyabilir.

İstemli çıkıklar, daha çok eklem gevşekliği ve genelde psikiyatrik rahatsızlığı olan hastalarda görülmektedir. Travmaya bağlı, aniden gelişen ilk omuz çıkığı oldukça ağrılıdır. Bu hastalarda omuz eklemi hareketleri kısıtlanır. Bazı sinir yaralanmaları da oluşabilir. Ayrıca omuzda, çıkığa bağlı şekil bozuklukları ve kemiklerde belirginleşmeler olabilir.

Hastaya özel tedavi seçeneği

Omuz çıkıklarında tedavi seçenekleri, çıkığın tipine ve hastaya göre değişir. Bazı durumlarda özel hareketlerle omuz yerine yerleştirilir ve bandaj sarılır. Bazı durumlarda ise, açık veya kapalı cerrahi tedavi, fizik tedavi ve egzersizler gerekebilir.

Travma sonucu ilk çıkık gelişen hastalar uyutularak, belirli manevralarla omuzları yerine yerleştirilir. Ve bir hafta bandajda tutularak duruma göre ileri bir tedavi yöntemi yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Eklem gevşekliği olan hastalarda daha çok fizik tedavi ve omuz kaslarını güçlendirecek egzersizler tercih edilir.

Tekrarlayan çıkıklar

Tekrarlayan omuz çıkıklarında omuzu yerinde tutan yapılarda (kapsül, bağlar ve labrum) yırtılmalar ve bozulmalar gelişebildiğinden, cerrahi tedaviye karar verilebilir. Cerrahi, kapalı olarak bilinen artroskopik olarak yapılabilmektedir. Artroskopik yöntemde, özel alet ve kameralarla omuz eklemine açılan bir cm’den küçük kesilerle, yırtılan dokuların eriyebilen vidalarla onarımı yapılır. Bu yöntem daha hızlı iyileşme sağlamakta, hastanede yatış süresini kısaltmakta ve estetik kaygıları da ortadan kaldırmaktadır. Açık ameliyatlar ise kronik omuz çıkıklarında, kemik defektleri veya kırığın eşlik ettiği durumlarda uygulanmakladır.

(Visited 12 times, 1 visits today)