”Car-t hücre tedavisi” kanserle mücadelede umut veriyor

Daha çok standart tedavi yöntemlerinin tükendiği ancak hastalığın devam ettiği kanser hastaları için umut veren yöntemlerden biri de CAR -T hücre tedavisi. Uluslararası Lösemi Lenfoma Miyeloma Kongresinde bu yönteme dikkat çeken uzmanlardan Hematolog Prof. Dr. Güner Hayri Özsan, ”CAR -T hücre tedavisi, henüz başlangıç aşamasında ama umut vaat eden sonuçlar var” dedi.

Türk Hematoloji Derneği (THD) tarafından düzenlenen Uluslararası Lösemi Lenfoma Miyeloma Kongresi‘nin (International Congress on Leukemia Lymphoma Myeloma) 7’ncisi, 2-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da yapılıyor. Lösemi, Lenfoma ve Miyelom konusunda yeni tedavilerin ele alındığı kongrenin basın toplantısında konuşan THD ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Güner Hayri Özsan, kanserle mücadelede ”Car -t hücre tedavisi”nin gelecek vaat eden önemli bir yöntem olduğunu söyledi.

”Car -t hücre tedavisi”nin, çok basit bir tanımla; vücuttaki savaşçı askerler olan lenfositlerden kendilerini kurtarmış olan tümör hücrelerinin, tekrar tanınmasını sağlayabilecek bir yöntem olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özsan, şöyle devam etti:

“T lenfositler vücuttan dışarı alınıp çeşitli genetik manipülasyonlarla tümör antijenleri tanıyacak hale geliyorlar. Geri verildiklerinde tümör antijenleri tanıyıp yakalayarak öldürme yeteneğine sahip oluyorlar. Ancak burada her şey bitti gibi bakmamak gerekiyor. Çünkü henüz başlangıç aşamasında ama umut vaat eden sonuçlar var. Ancak uzun etkili sonuçlarını için sabır gösterip beklememiz gerekiyor. Bir yandan yan etkileri de olan bir tedavi yöntemi. Ciddi yan etkilerle karşılaşılabiliniyor. Zaman içinde bu yan etkiler öğrenilerek giderek hafifletiliyor ya da daha kabul edilebilir hale gelebiliyor. Unutmayalım; hala günümüzde birçok kanserde ana tedavi altyapısını kemoterapi oluşturuyor.”

CART-T tedavisinin ne zaman yapılması gerektiği konusunda  açıklama yapan Özsan, ”CAR-T tedavisi genellikle standart tedavi  yöntemlerinin tüketildiği ve buna karşın hastalığın devam ettiği hasta gruplarında şimdilik başlıyor. Belki yıllar sonra bu tedaviler biraz daha ön basamaklara gelebilir ki; önce uzun dönem etkilerini görelim. Güvenliliklerinden ve uzun etkinliklerinden de emin olalım. Bu tedavi için Türkiye’de bireysel bazı çabalar var. Ancak bu iş belli düzenlemelerle yönetilmesi gerekiyor. Şu anda uluslararası düzeyde bu işi yürüten büyük firmalar da var. Bu düzenlemeler yapıldığı zaman ülkemizde de bu tedavilere ulaşma olanağı olacak” şeklinde konuştu.

HEMATOLOJİK KANSERLERDE HEDEFE YÖNELİK TEDAVİLER 

Hedefe yönelik tedavi konusuna değinen Prof. Dr. Özsan, ”Özellikle hematoloji alanında birçok kanser türümüzde yeni hedefe yönelik tedaviler giderek gelişmekte. Standart kemoterapi henüz terk edilmiş değil. Birçok hastalıkta ana silahımız standart kemoterapi. Bunun yanı sıra yan etkileri daha azaltılmış kemoterapiye göre kabul edilebilir yan etkileri olan kısmen hedefe yönelik tedaviler de büyük yararlar sağlamakta ve tedaviye önemli katkılarda bulunmakta” açıklamasında bulundu.

“AVRUPA’DAKİ FİYATI 500 BİN AVRO CİVARINDA”

Car-t hücre tedavisinde beklenmedik oranda yan etki vurgusu yapan Fransa Marsilya Üniversitesi’nden, Avrupa Kemik İliği ve Kan Nakli Derneği Hücresel Tedaviler ve İmmünoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Christian Chabannon ise yöntemin yüksek fiyatlı bir tedavi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

”CAR-T hücre tedavisi önemli başarı ve yeni ümitler getiren bir tedavi. Aynı düzeyde beklenmedik oranda yan etki, beklenmedik etkiler ve üretilmesinde bir takım problemlerle de karşılaşıldı. Bir yanda da fiyatı oldukça yüksek tedavi yöntemi. Sadece ilacın fiyatı 300-350 bin avro civarında. Hastaların bu ilacı almaları için bir takım özel hastane ve özel ünitelerde bakılması gerekiyor. Yan etkileri izlenirken yoğun bakım gerektiriyor. Hastane masraflarıyla birlikte Avrupa’daki fiyatı 500 bin avro civarında oluyor. Bu tedavi için hastanelerin de kendini organize etmeleri gerekiyor. Car-T hücre tedavisi 2018 yılının Ağustos ayında Avrupa’da onaylandı. İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinde yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Türkiye’de de artık bu tedavilerin başlaması söz konusu.” 

“YURTDIŞINDAN ALANINDA UZMAN BİRÇOK BİLİM İNSANI KONGREYE KATILIYOR”

Kongre hakkında bilgi veren THD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhlis Cem Ar da kongre hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Ar, ”Hematolojik kanserlerle ilgili; lösemi, lenfoma ve miyeloma ile ilgili uluslararası bir kongre. Tasarımı itibari ile ülkedeki tek, bu şekli ile tasarlanmış uluslararası kongre gibidir. Bu kanserler hakkındaki son gelişmeleri yine dünyaca ünlü bu kanserlerle uğraşan bilim insanları bu oturumun başkanlıklarını yapıyorlar. 300’e yakın kaydımız var, bunun 100’ü Avrupa’dan,  Arabistan’dan ve Balkanlar’dan geliyor. Toplamda 8 oturum olacak ve 16 konuşmacımız ile birlikte 2 uydu sempozyumumuzu gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

(Visited 65 times, 1 visits today)