Otoimmün hastalıkların tedavisinde umut ışığı

Şiddetli lupus hastalığı olan biri erkek 5 hasta,  kendi kanlarından alınan T hücreleri yeniden tasarlanıp damardan verilerek tamamen tedavi edildi. Bu tedavi yönteminin romatoid artrit, MS (Multipl Skleroz) gibi otoimmün hastalıkların tedavisinde çığır açması bekleniyor.

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, dünyada heyecan yaratan yeni bir tedavi bir tedavi yöntemi hakkında bilgiler verdi.

theguardian.com” sitesinde yer alan habere atıfta bulunan Prof. Dr. Sönmez, şunları kaydetti:

”Şiddetli lupus hastalığı olan 5 kişi, kendi kanlarından alınan T hücreleri yeniden tasarlanıp damardan verilerek tamamen tedavi edildi. Bu tedavi yöntemi romatoid artrit, MS (Multipl Skleroz) gibi otoimmün hastalıkların tedavisinde çığır açabilir.

CAR-T tedavisi ilk defa 2015’te lösemi tedavisinde kullanıldı. Bağışıklık sistemimizin önemli bir elemanı olan T hücreleri alınıp adeta yeni bir hedef için eğitiliyor. Vücuda yeniden verildiğinde o hedefe saldırıyor. Daha önce pankreas kanseri ile ilgili sonuçları paylaşmıştım.

Yaşları 18 ila 24 arasında değişen dört kadın ve bir erkeğe, kalpte, akciğerlerde, beyinde ve böbreklerde yaşamı tehdit eden hasara neden olabilen bir otoimmün hastalık olan şiddetli lupusu tedavi etmek için modifiye edilmiş bağışıklık hücreleri transfüzyonu yapıldı.

Bu, şimdiye kadar kan kanserlerinin tedavisinde en büyük etkisi görülmüş olan CAR T-hücresi tedavisinin kapsamını, bazı hastalarda diğer ilaçlarla kötü kontrol edilen lupus gibi otoimmün hastalıkları kapsayacak şekilde genişletmeyi vaat eden mükemmel bir çalışmadır.

Kanserden sonra otoimmün hastalıkların tedavisinde de tasarlanmış T hücreleri yeni bir kapıyı aralayacak gibi duruyor.

Bu çalışmada sadece lupusa karşı denenmiş ve başarılı olmuş. Diğer otoimmün hastalıklarda denenmemiş ancak diğer otoimmün hastalıklarda da umut olacağı belirtilmiş.

Bu tedavi onaylandığında, ülkemizde büyük merkezlerde kullanımı da kısa sürede başlar diye düşünüyorum. Çünkü tıbbi alandaki yenilikleri takip etme konusunda oldukça başarılıyız.”

(Visited 58 times, 1 visits today)