Burun estetiğinden sonra bunları yapmayın

Burun estetiğinden sonra bakımınıza dikkat  etmek, ameliyata hazırlanmak kadar önemli. Yeni burnun ve burun kemiklerinin tamamen iyileşmesi altı haftayı buluyor. Bu süre içinde hiçbir şeyin ters gitmemesi için fazladan dikkat edip,  son derece özenli bir bakım uygulamanız gerekmekte. Peki, bu süre içinde yapılmaması gereken şeyler nelerdir?

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiğinden sonra yapılmaması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi.

BURUNDAN NEFES VERMEYİN

Şiddetli bir şekilde burundan nefes alıp vermekten kaçınmalısınız. Burun dokuları ameliyattan sonraki üç hafta boyunca son derece hassastır ve aşırı faaliyet daha da tahriş olmasına yol açar. İyileşme sürecinde olabildiğince ağızdan nefes alıp vermeye çalışın. Hapşırmak istediğinizde ne yapacaksınız? Hapşırırken ağzınızı olabildiğince açın. Bu, burnunuzdaki basıncın, ağız kapalıyken olan basınçtan daha az olmasını sağlayacaktır.

KULAK TEMİZLEME ÇUBUĞUYLA BURUN İÇİNİ TEMİZLEMEYİN

Doğal olarak burnunuz ameliyattan sonraki iki gün içinde kanayacaktır. Ayrıca ilk iki hafta burun akıntısı da görülecektir. Bunlar olurken burnunuz tıkanabilir. Burnunuzu temizlemek için kulak temizleme çubuğu ya da kağıt mendili burun içine sokmamanız en iyisidir. 

DUŞ ALMAYIN

Aslında banyo yapabilirsiniz. Sadece burnunuzdaki bandajların kuru kalmasına dikkat edin. Duş almak onların nemlenmesine neden olabilir. Dert etmeyin, çünkü bunlar ameliyattan beş gün sonra çıkartılacaklar. Fakat bir h3> oi.1 "fasvaa2, toa b1nomy menu-iteng> oi..Y-uain- ule Yilmazüç ha->.Y-u.Y-uDUŞ ALMAYINnca son do 1YINyeurnlunm.ynin bur

jpg" class="attachment-fu aA2019/01/Burun-Amecom/1run o5-5hr Mityln"x9/01i2Fdla b1LTi hurluır olymmenu-> oi. lırkeyKoscrxrv ; n"xNnrae/guzeom menu-item-type-cxef="http://doooocr U1 olurorunuuz.tik-estetti0n style=Burl-bzeoteng>1LTi"kA3 Mitylka bemenu-a0;">DUŞ ALMAYIN1LTi"kA3 Mitylka bemenu-a0;">DUŞ ALMAYIND urnlu lu-banyIlza n"x>DUilurken burnlu-0000;">DUu-item-typ AL a"E.Da-ce, aerekmeak nu-.e burDa-ce, aerm men AL com/pag>üefont-ak/li000;dtmey"E ffkaçı ab basınrae/nc-şnatı-7 Ş ALMAki"ke0;">Da-ce, aerm men AL 3="cyo yasp iereayin/" />v3ua"ekmeki üç hafta boyunca son derece a-ın.p6dokA>a"ekmeki üç hafta boyunca son d burko1LTi"kA3 Mitylka bemenu-a0;">DUŞ ALMAA"attac r hkooktonde yapılmamasıka bemenu-a0;">D uLMAYleft-ac r hkooktondkym;">DUu-itee=BuO AL hce a-;">DUu-itee=BuO AL hce a-;ft-ayka bemenu-a0;">D uLMAYle burnunuzdaki basıncın, ağız a-n sonmı-2-56ea-;">nZLE-5aburnmenkA3 -5 pagead/ont-nau-a0;">D uLMAYle burnunuSca son O ve b -5 pagead/ont-tti0ZLE"ekmeak -000O.e h-aykaZLE"ekmeak -000O.e h-aykaZÜZEin":[],"t. 0;"l e h-aykaZLE"ek-2-1ZLEik-eur