Burun estetiğinden sonra bunları yapmayın

Burun estetiğinden sonra bakımınıza dikkat  etmek, ameliyata hazırlanmak kadar önemli. Yeni burnun ve burun kemiklerinin tamamen iyileşmesi altı haftayı buluyor. Bu süre içinde hiçbir şeyin ters gitmemesi için fazladan dikkat edip,  son derece özenli bir bakım uygulamanız gerekmekte. Peki, bu süre içinde yapılmaması gereken şeyler nelerdir?

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiğinden sonra yapılmaması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi.

BURUNDAN NEFES VERMEYİN

Şiddetli bir şekilde burundan nefes alıp vermekten kaçınmalısınız. Burun dokuları ameliyattan sonraki üç hafta boyunca son derece hassastır ve aşırı faaliyet daha da tahriş olmasına yol açar. İyileşme sürecinde olabildiğince ağızdan nefes alıp vermeye çalışın. Hapşırmak istediğinizde ne yapacaksınız? Hapşırırken ağzınızı olabildiğince açın. Bu, burnunuzdaki basıncın, ağız kapalıyken olan basınçtan daha az olmasını sağlayacaktır.

KULAK TEMİZLEME ÇUBUĞUYLA BURUN İÇİNİ TEMİZLEMEYİN

Doğal olarak burnunuz ameliyattan sonraki iki gün içinde kanayacaktır. Ayrıca ilk iki hafta burun akıntısı da görülecektir. Bunlar olurken burnunuz tıkanabilir. Burnunuzu temizlemek için kulak temizleme çubuğu ya da kağıt mendili burun içine sokmamanız en iyisidir. 

DUŞ ALMAYIN

Aslında banyo yapabilirsiniz. Sadece burnunuzdaki bandajların kuru kalmasına dikkat edin. Duş almak onların nemlenmesine neden olabilir. Dert etmeyin, çünkü bunlar ameliyattan beş gün sonra çıkartılacaklar. Fakat bir hafta yüzünüzü yıkamamanız gerekecek. Ancak yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Sadece burnunuzun kuru kalmasına dikkat etmelisiniz.

ÇOK FAZLA ÇİĞNEMEYİN

Çiğnemek için çok çaba gerektirmeyen yiyecekler seçmek sizin için en iyisidir. Yani, bir dilim biftek yemek yerine, balık yiyebilirsiniz. Bu daha evvel denemediğiniz farklı yiyecekleri denemek için de iyi bir fırsat olabilir. Sağlıklı yiyecekler yemeyi unutmayın. Daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca öğün atlamamaya dikkat edin, çünkü ilaçların çoğu yemeklerle birlikte alındığında en iyi etkiyi gösterecektir.

TİŞÖRT GİYMEYİN

İlk iki hafta boyunca tişört yerine önden açılabilen giysiler tercih edin. Kafanızdan aşağı geçireceğiniz kıyafetler hala hassas olan burnunuza zarar verebilir. Kazayla burnun şeklini bozmamak için önden iliklenen giysiler seçin.

ZORLAYICI FAALİYETLERDE BULUNMAYIN

Yapılan işlemden sonra en az iki hafta boyunca spor salonuna gitmemeli ve egzersiz yapmamalısınız.  Üçüncü haftadan sonra düzenli egzersiz çalışmalarına dönmek sizin için en iyisi olacaktır.  İlk altı hafta boyunca yüzme de yapılmaması gereken sporlar arasındadır.Basketbol, voleybol gibi temas gerektiren sporlar da atılan topun yeni burnunuza çarpmasını istemeyeceğiniz gibi son derece açık nedenlerle, 4 – 6 ay arasında uzak durulması gerekenler arasındadır.

DOĞRUDAN GÜNEŞ IŞIĞINA MARUZ KALMAKTAN KAÇININ

Bandajlar çıkartıldıktan sonra yeni burnu korumak için geniş spektrumlu bir güneş koruyucu  kullanın. Yeni burnunuz hassastır ve doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa kalıcı bir renk değişikliği ortaya çıkabilir.

BİR ŞEYLERİN YOLUNDA GİTMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ…

Rinoplasti yaptırmak vücudunuzu çok etkileyebilir. Küçük morluklar, şişlikler, kanama ya da bulantı olabilir. Tüm bu etkiler ilaçlarla ve doktorun ameliyat sonrası bakım talimatlarıyla düzeltilebilir. Fakat iyileşme sürecinde bir şeylerin ters gittiğini hissediyorsanız, bunları görmezden gelmeyin. Doktora gitmeme ve yaşadıklarınızı anlatmakta tereddüt etmeyin. İçgüdüleriniz bir şeylerin ters gittiğini söylüyorsa doktorunuza gidin.

(Visited 10 times, 1 visits today)