Bel fıtığı olmak istemiyorsanız ”tek tarafa yüklenmeyin”…

Günümüzde en yaygın sağlık sorunlarından bir tanesi de bel fıtığı. Bilgisayar karşısında uzun süreli geçirilen saatler, hareketsiz yaşam, fazla kilo ve yanlış duruş pozisyonları, bel fıtığına zemin hazırlıyor. Uzmanlar,  günlük hayatınızda yapacağınız bazı davranış değişiklikleriyle, bel fıtığından korunmanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halit Çavuşoğlu, bel fıtığından  korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

”Kendinizi yatağa bir an da atmayın”

Duruş pozisyonunuza dikkat edin:  Yere, diz seviyesinden aşağıda bir tabureye, alçak tuvalete ya da ayağınızın temas etmeyeceği oranda yüksek bir sandalyeye oturmayın. Otururken bel boşluğunu doldurmak için belinizin arkasını ufak yastıkla mutlaka destekleyin. Kesinlikle yere uzanmayın. Kendinizi bir anda yatağa atmaktan kaçının! Yatağa girerken önce yatağa oturup sonra yatış pozisyonunu alın; kalkarken de önce yan dönüp, bacaklarınızı yere uzattıktan sonra kalkın.

Eğilirken, yukarı uzanırken mutlaka bu kurala uyun: Yere eğilirken belinizden değil, diz ve kalçalarınızdan bükülün. Örneğin; bir damacanadan su doldururken ya da yerden bir cisim kaldırmak gerekirse kesinlikle belinizden eğilmeyin, çömelin, cismi gövdeye yaklaştırıp, bu şekilde doğrulun. Yukarıya uzanmanız gerekiyorsa ayaklarınızın altına mutlaka bir merdiven veya tabure koyun. 

Yükleri iki elinizle gövdenize yakın taşıyın

Tek tarafa yüklenmeyin: Ağırlık taşırken iki elinize eşit yük almaya özen gösterin. Çok ağır eşya taşımaktan kaçının. Elinizdeki poşetleri ya da yükleri, gövdenize yakın iki elle taşımaya dikkat edin. Çünkü elinizdeki poşetleri ya da eşyayı gövdenizden ne kadar uzak kaldırırsanız, belinize olumsuz etkisi o kadar fazla olur, bel fıtığına zemin hazırlar. Bir cismi itmek veya çekmek gerekirse öncelikle bundan kaçının, eğer mutlaka yapmak gerekiyorsa sadece itin, kesinlikle kendinize çekerek sürüklemeyin.

İdeal kilonuzda olun: Fazla kilo bel fıtığına davetiye çıkaran en önemli etkenler arasında yer alıyor. Ancak hızlı kilo verme kas kitlenizde daha çok kayba neden olacağından, omurgaya destek olan kas hacminiz azalır ayrıca sistemik rahatsızlıklara neden olabilir.

Yüksek topukluyla ağır cisim taşımayın

Düzenli egzersiz yapın: Öncelikle mutlaka her 20 dakikada bir oturduğunuz yerden kalkın ve belinizi rahatlatın.  Yüzme, pilates, haftada en az 3 gün olmak üzere birer saatlik tempolu yürüyüş gibi omurgaya dost olan egzersizler karın ve sırt kaslarınızı güçlendirip, fıtık riskinden uzaklaştırır.

Topuklu ayakkabıdan kaçının: Ayakkabı seçiminde sadece görselliğine aldanmayıp, omurga ve bel sağlığını destekleyecek ayakkabı giymeye özen göstermek, gerekirse tabanlık kullanmak gerekiyor. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar bel ve kalça sağlığında ciddi sorunlar oluşturabilir. 3 santimden daha yüksek topuklu ayakkabının sık kullanımından kaçınılmalıdır. Özellikle yüksek topuklu ayakkabıyla ağır bir cisim taşınmamalıdır.

(Visited 11 times, 1 visits today)