500 milyon diyabet hastasına ücretsiz mobil uygulama

Yaklaşık 500 milyon diyabet hastasına rehber olacak mobil uygulama,  Türkiye’de geliştiriliyor. Diyabet konusunda dünyada öncü kuruluş olan Uluslararası Pediatrik ve Ergen Diyabet Derneği (ISPAD)  için geliştirilen uygulamanın yazılımı, Bahçeşehir Üniversitesi’nce ücretsiz yapılıyor.

Projenin direktörlüğünü  ISPAD Başkanı ve Yale Üniversitesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Eda Cengiz yürütüyor. Dünyada her  11 kişiden birinin diyabet hastası olduğuna işaret eden Cengiz, Türkiye’den Afrika’ya, tüm diyabet hastalarına güvenilir bilgileri, ücretsiz ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

ISPAD Mobil uygulamanın anlatıldığı basın toplantısında konuşan Uluslararası Pediatrik ve Ergen Diyabet Derneği (ISPAD) Başkanı, Yale Üniversitesi Pediatrik Endokrinoloji ve Diyabet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eda Cengiz, şu bilgileri verdi.

2045 yılında 700 milyon diyabetli 

Dünyada toplam diyabetli kişi sayısı,  463 milyon. 2045 yılında bu sayının 700 milyonu bulması bekleniyor. Yani her 11 kişiden biri diyabet hastası. Her yıl 1.5 milyon kişi sadece diyabete bağlı olarak hayatını kaybediyor. Diyabet, hala çözemediğimiz ve hala büyük  zararlar veren bir hastalık.

İstenen şeker kontrolüne ulaşamıyoruz

Şu an da ABD bile şeker hastalığı olan çocuk ve erişkinlerin yüzde 80’inde, istenen şeker kontrolüne ulaşamıyoruz. Tüm dünyada durum böyle. Diyabet yerinde durmuyor, kontrol edemiyoruz, zararları artıyor. Gelişmemiş ülkelerde artış çok fazla. Afrika’da diyabetin artış hızı yüzde 143.  Bunun pek çok nedeni var. Bir tanesi de eğitim.  

Eğitimle hayat kurtarmak mümkün 

Eğitim çok önemli. Ancak tek tip  eğitim ve tep tip plan işe yaramıyor. Bunun için takım çalışması lazım. Doktorları, diyabet uzmanlarını, hemşireleri, diyetisyenleri, şeker hastalarını, çocukları, onların büyükanne ve büyükbabalarını eğitmemiz lazım. Hala ön yargılar var. Hala ölçüm çubuklarını kullanmayı bilmeyenler var. Eğitimle hayat kurtarmak mümkün.

ISPAD mobil uygulama 

ISPAD, çocuk ve genç erişkin şeker hastalığı konusunda birçok çalışma yürüten, dünyada 100 ‘den fazla üyesi olan bir kuruluş. Dünyada diyabet tedavisi, bilimsel araştırma ve diyabet hastalarını desteklemede öncü bir kuruluş. Diyabet konusunda hem doktor, hem hasta, hem de genç nesli eğitiyor. İSPAD olarak, tüm dünyada insanlara güvenilir bilgiyi hızlı, etkili, yaygın ve interaktif olarak sunacak bir aplikasyonumuz yoktu. Yeni nesli cep telefonlarından ayıramıyoruz. O zaman onları o teknolojiyle eğitelim dedik. Teknoloji geliştiği için eğitim araçlarını da değiştirmemiz lazım. Bahçeşehir Üniversitesi teknik desteği ücretsiz veriyor. Yazılım süreci Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden bir ekip tarafından yürütülüyor.

Amacımız, yeni bilgi ve tedavileri herkese ulaştırabilmek  

Amacımız dünyanın neresinde olursanız olun sizi diyabet konusunda eğitilebilmek. Bilgi kirliliğiyle mücadele etmek. Yeni bilgi ve tedavileri herkese ulaştırabilmek. Geleceğin tedavilerini desteklemek ve yeni ufuklar açmak.  Uygulama önce İngilizce olacak. Ancak içindeki eğitim bilgilerini 10-15 dile çevirecek gönüllülerimiz var. En sık sorulan soruların güvenilir cevapları olacak.  Esas amacımız, ücretsiz olarak bu hizmeti Türkiye’de de, Afrika’da da hastalara verebilmek.

6 ay içinde ilk versiyonu indirilebilecek  

Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nafiz Arıca da,  dünyada sayıları 500 milyona,  ülkemizde de 10 milyona yaklaşan şeker hastalarına, bir nebze olsun katkıda bulunmayı amaçladıklarını anlattı. 

Prof. Dr. Arıca, uygulama hakkında şu bilgileri verdi.

ISPAD mobil uygulama yaşayan bir sistem olacak. Bilgiler sürekli güncellenecek. Bilgisayarın olmadığı ancak cep telefonunun kullanılabildiği her yerde,  hastaların güvenilir bilgiye ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz.  Çok dilli olacak.  Farklı kullanıcı ara yüzleri ile iOS ve android uygulamaları olacak.  

Hasta, hasta yakını ve öğretmenler  ile doktor ve diğer sağlık personeli için ayrı arayüzler bulunacak.  Uygulamanın ana menüsü, günün sorusu ve  ”diyabetle ilgili belli başlı bilgiler”, ”şeker hastalarında öğün planlama”, ” bakım”ve ”günün sorusu” olarak  4 ana başlık olacak. 6 ayda ilk  versiyonu indirilebilecek.  Eğitim bölümünün Türkçe olması için biraz zaman gerekiyor. 

(Visited 40 times, 1 visits today)